Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere-norma de hrana
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere-norma de hrana

sunt militar si beneficiez printre alte drepturi, de norma de hrana gratuit comform legii,am introdus actiune de divort si instanta de fond a considerat ca pentru plata pensiei de intretinere nu se poate lua in calcul norma de hrana,reclamanta a facut apel si a obtinut 25% din N. de H. Voi face recurs insa cum as putea sa revin la hotararea instantei de fond?m am documentat in ce priveste Ordinul Ministrului de Interne 440/2003 care reglementeaza acest drept,insa mai nevoie de ce va idei. Cu multumiri.
Conf. art. 55 alin. 4 lit. b) din OUG nr. 138 / 2005 de modificare si completare a Legii nr. 571 / 2003 cu modificarile aduse de Legea 118 / 2010, drepturile de hrana acordate de angajatori angajaţilor, in conformitate cu legislaţia in vigoare, nu sunt incluse in categoria veniturilor salariale.
Potrivit art. 409 alin.7 Cod procedura civila ‚, alocaţiile de stat si indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru nici un fel de datorii”.