Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... neprezentare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

neprezentare

Daca eu, reclamant intr-un proces de divort, am depus deja dosarul, dar intre timp m-am razgandit si nu ma prezint la termenul stabilit, ce se va intampla ?
Sotia a depus cerere reconventionala prin care solicita si ea divortul?
Daca v-ati razgandit, mergeti la instanta chiar si inainte de termen si depuneti note scrise in care spuneti ca v-ati razgandit, ca renuntati la judecata.
Mihaela Enache, Avocat
In aceasta situatie , daca nu va prezentati dvs., in calitate de reclamant urmeaza ca cererea sa fie respinsa ca fiind nesustinuta.
Adica, pe romaneste, nu se pronunta divortul daca dumneavoastra nu va prezentati, prezumandu-se ca v-ati razgandit.