Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufruct viager

ce inseamna exact contract vanzare-cumparare cu UZUFRUCT VIAGER,k m am dus la politie sa mi skimb buletinu,si trebuia sa ii aduc pe ai mei,sa dea declaratia de primire in spatiu,,prin urmare nu s e propr?,,,,:)
In cazul in care,am încheiat un contract de vânzare-cumpărare in anul 1998 cu uzufruct viager,iar uzufructantul,nu mi-a respectat clauza pe care o aveam,de a-i oferi întreținere pe toată durata vieții și nu a locuit la adresa niciodată,de asemeni,nu a venit niciodată la adresa respectiva,să vadă starea locuinței în care stau,și nu a contribuit cu absolut nimic la întreținerea imobilului,conform legii,iar acum,mai de curând, de aproape 5ani nu mai vine nici la semnatura pentru carte de identitate.
Menționez și faptul că, nu știu unde locuiestepentru a lua legătura cu dumneaei.
In cazul acesta, ce pot face,dacă eu și familia mea,care avem nula proprietate,nu beneficiem de cărți de identitate,deși eu și soția mea,suntem trecuți de 55 de ani,iar buletinele provizorii pe care le avem,nu sunt recunoscute de unele instituții ale statului.