Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am castigat \"trimiterea spre competenta solutionare\"
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am castigat "trimiterea spre competenta solutionare"

Pe scurt:
1. am solicitat in civil anularea unui PV de contravenție emis de "protecția consumatorului" şi am pierdut
2. am făcut plângere penala pentru abuz în serviciu dar, ... nu s-a considerat abuz pentru ca procesul civil a fost câștigat de ... CJPC Suceava
3. am făcut recurs și ... după 9 luni de la pronunțarea în civil am câștigat în contencios administrativ, definitiv și irevocabil transformarea amenzii de 3.000 lei în avertisment.
4. in acest context, făcând plângere împotriva rezoluției judecătoria a decis trimiterea dosarului spre "competenta soluționare" către Parchetul de pe lângă Tribunalul Suceava
Interesant este ca după câștigarea în contencios administrativ, pe internet, nu mai apare ca am făcut recurs iar pe portalul Tribunalului dosarul nu mai exista, pentru a nu se vedea ca am câștigat recursul .

Întrebare: Atât timp cât nu există un consumator persoana fizica prejudiciat, cat serviciile pe care le prestez nu sub incidenta OG 99 privind comercializarea produselor si serviciilor de piață, exista vreo posibilitate de a nu se considera un abuz sancționarea contravenționala a unei firme?
Nu este neaparat necesara prejudicierea unui consumator pentru sanctionarea comerciantului.... de obicei toate institutiile publice au in atributii " prevenirea" si abia apoi "combaterea" faptelor ilicite bla bla.

Art. 2. al. (1) H.G.882/2010 : Autoritatea coordoneaza si realizeaza strategia si politica Guvernului in domeniul protectiei consumatorilor, actioneaza pentru prevenirea si combaterea practicilor care dauneaza vietii, sanatatii, securitatii si intereselor economice ale consumatorilor.

Cititi H.G. aici : www.avocatnet.ro/content/art...

Asa va veti putea lamuri daca ANPC si-a depasit sau nu atributiile.

Daca ati castigat procesul, mergeti la instanta si solicitati copie de pe hotarare cu mentiunea "irevocabila".
Mihaela Enache, Avocat
Mihaela88 a scris:

Nu este neaparat necesara prejudicierea unui consumator pentru sanctionarea comerciantului.... de obicei toate institutiile publice au in atributii " prevenirea" si abia apoi "combaterea" faptelor ilicite bla bla.

Art. 2. al. (1) H.G.882/2010 : Autoritatea coordoneaza si realizeaza strategia si politica Guvernului in domeniul protectiei consumatorilor, actioneaza pentru prevenirea si combaterea practicilor care dauneaza vietii, sanatatii, securitatii si intereselor economice ale consumatorilor.

Cititi H.G. aici : www.avocatnet.ro/content/art...

Asa va veti putea lamuri daca ANPC si-a depasit sau nu atributiile.

Daca ati castigat procesul, mergeti la instanta si solicitati copie de pe hotarare cu mentiunea "irevocabila".

Sunt de acord cu cele expuse.
Problema e ca amenda de 3.000 lei a fost data pentru neafisarea programului de functionare unei firme care nu intra sub incidenta CJPC, care presteaza numai servicii de consultanta in management si formare profesionala si numai catre operator economici - nu persoane fizice.

Hotararea e irevocabila. Dar ma intriga ca au ster informatia de pe portalul public pentru a nu vedea si altii abuzurile CJPC. PV era de drept nul dar ... e o mare diferenta si intre avertisment si 3000 lei *(amenda fiind in acord cu prejudiciul dovedit sau potential - acesta nefiind specificat)
SC QCERT SRL , Consultant resurse umane
lasati-i pe altii, ca nu stau pe portal sa ia miile de spete la rand. Important e ca ati scapat de amenda.
Mihaela88 a scris:

lasati-i pe altii, ca nu stau pe portal sa ia miile de spete la rand. Important e ca ati scapat de amenda.

Cum rămâne cu transparenta decizionala. De ce sa nu știe și alții?
Oricum cine vrea, nu trebuie sa ia "miile de speze" ci doar sa vadă cu cine s-a mai judecat ANPC. Pe portal nu sunt speze ci doar hotărâri pe scurt.
Problema mea era ca, dacă s-au pretat la ștergerea cauzei de pe portalul Tribunalului, la ce ma mai pot aștepta și la ce se pot preta cei de la Parchetul Tribunalului?
SC QCERT SRL , Consultant resurse umane
Continuare: Prim procuratoarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Suceava .... fără a lua în calcul sentința Tribunalului Suceava prin care amenda de 3.000 lei a fost transformată în avertisment a confirmat pe scurt și cuprinzător (o pagina) ordonanța data de Prim procuratoarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Suceava precum respectiv ca fapta nu reprezinta un abuz.
Am făcut plângere la împotriva rezoluției date la Parchetul de pe Tribunalul Suceava, dar stupoare ... acesta a trimis trimis-o către Judecătoria Suceava. Numai înțeleg nimic..-
Va rog sa ma ajutați sa înțeleg daca e corect cum s-a procedat sau e o tehnica de tergiversare.