Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

sotul meu a decedat am 3 copii succesiunea sa facut 2copii isi cer partea cu unul locuiesc cum sa procedez ca cei doi vor sa stea si ei in apartament
daca nu doriti sa stea, iesiti din indiviziune si daspagubiti-i pt cota lor
Lasati-i si pe ei sa stea in apartament, stati toti. Au dreptul acesta. Daca nu, vindeti si impartiti dupa cotele fiecaruia. Nu le puteti ingradi dreptul de proprietate. Sunteti toti coproprietari. Si dincolo de asta...sunteti o familie !!!
va multumesc ,dar au familie cu copii isi cer partea doar pt a ma stresa .sunt copii de 50 ani
am inteles. Inseamna ca ei sunt cei lipsiti de intelegere fara de familie, nu dumneavoastra.
Lasati-i in pace. Daca vor, sa ceara partajul in instanta. Partajul se va face in natura in principiu..
Apartamentul a fost comun cu sotul, dobandit in timpul casatoriei? Ca asa cota lor e micuta. in comparatie cu a dumneavoastra. Si vi se va acorda dumneavoastra, trebuind platite sulte pentru ceilalti.
Mihaela Enache, Avocat
Iesiti din indiviziune si platitile sulta.