avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

sotul meu a decedat am 3 copii succesiunea sa facut 2copii isi cer partea cu unul locuiesc cum sa procedez ca cei doi vor sa stea si ei in apartament
Cel mai recent răspuns: ContSters98245 , utilizator 17:23, 26 Iunie 2011
daca nu doriti sa stea, iesiti din indiviziune si daspagubiti-i pt cota lor
Lasati-i si pe ei sa stea in apartament, stati toti. Au dreptul acesta. Daca nu, vindeti si impartiti dupa cotele fiecaruia. Nu le puteti ingradi dreptul de proprietate. Sunteti toti coproprietari. Si dincolo de asta...sunteti o familie !!!
va multumesc ,dar au familie cu copii isi cer partea doar pt a ma stresa .sunt copii de 50 ani
am inteles. Inseamna ca ei sunt cei lipsiti de intelegere fara de familie, nu dumneavoastra.
Lasati-i in pace. Daca vor, sa ceara partajul in instanta. Partajul se va face in natura in principiu..
Apartamentul a fost comun cu sotul, dobandit in timpul casatoriei? Ca asa cota lor e micuta. in comparatie cu a dumneavoastra. Si vi se va acorda dumneavoastra, trebuind platite sulte pentru ceilalti.
Ultima modificare: Duminică, 26 Iunie 2011
Mihaela Enache, Avocat
Iesiti din indiviziune si platitile sulta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati cu o lamurire. sunt in ... utilizator.7 utilizator.7 Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati cu o lamurire. Sunt in discutii aprinse cu sotul privind divortul. El insista sa plec eu din apartamentul, proprietate ... (vezi toată discuția)
Succesiune olivianus olivianus Suntem 2 copii, adulti, dar nu ne intelegem in ceea ce priveste casa, mostenita de la parinti- ambii decedati. Deoarece succesiunea a fost facuta acum ceva ... (vezi toată discuția)