Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... MASINA REPARATA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

MASINA REPARATA

Pot mere cu masina pe drumurile publice daca sa schimbat aripa fata si bara fata(dar sunt inca nevopsite?) am autorizatia de reparatie de la Politie.
Puteti "mere", nu-i bai, dar nu mai mult de 30 de zile.:)
dnc a scris:

Pot mere cu masina pe drumurile publice daca sa schimbat aripa fata si bara fata(dar sunt inca nevopsite?) am autorizatia de reparatie de la Politie.

Art. 99.din OUG 195/2002 prevede:
(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa I de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de către persoane fizice:
7. conducerea unui vehicul avariat peste termenul de 30 de zile de la data eliberării documentului de constatare a avariei;

Deci, puteti "mere" cu autoturismul, chiar daca "sa" schimbat aripa si bara fata si nu s-au vopsit inca.
pai da dar de la dat constatarii avriei au trecu 2 luni juma iar masina abia acum mam apucat sa o fac.
dnc a scris:

pai da dar de la dat constatarii avriei au trecu 2 luni juma iar masina abia acum mam apucat sa o fac.

Reparati-o si pe urma puteti circula linistit.
Spor la munca!!