avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... MASINA REPARATA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

MASINA REPARATA

Pot mere cu masina pe drumurile publice daca sa schimbat aripa fata si bara fata(dar sunt inca nevopsite?) am autorizatia de reparatie de la Politie.
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 00:42, 1 August 2008
Puteti "mere", nu-i bai, dar nu mai mult de 30 de zile.:)
dnc a scris:

Pot mere cu masina pe drumurile publice daca sa schimbat aripa fata si bara fata(dar sunt inca nevopsite?) am autorizatia de reparatie de la Politie.



Art. 99.din OUG 195/2002 prevede:
(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa I de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de către persoane fizice:
7. conducerea unui vehicul avariat peste termenul de 30 de zile de la data eliberării documentului de constatare a avariei;

Deci, puteti "mere" cu autoturismul, chiar daca "sa" schimbat aripa si bara fata si nu s-au vopsit inca.
pai da dar de la dat constatarii avriei au trecu 2 luni juma iar masina abia acum mam apucat sa o fac.
dnc a scris:

pai da dar de la dat constatarii avriei au trecu 2 luni juma iar masina abia acum mam apucat sa o fac.


Reparati-o si pe urma puteti circula linistit.
Spor la munca!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este termenul limita de lege in care trebuie sa imi repar avariile auto? Dntz_dntza Dntz_dntza Am o problema: azi m-a oprit o domnisoara de la politia rutiera si mi-a cerut actele la control printre care si autorizatia de reparatie pentru bara de pe fata ... (vezi toată discuția)
Zgaritura superficiala la masina - autorizatie de reparatie obligatorie? ... mmem mmem Buna, Am o zgarietura superficiala pe bara masinii. Cred ca iese la polis, nu e nevoie de vopsit neaparat. Legal, exista o limita de timp in care pot ... (vezi toată discuția)
Retinere talon dio2016 dio2016 Buna dimineata, Am avut masina avariata (aripa dreapta ). In termenul de 30 de zile am inlocuit aripa dar nu am vopsit-o in culoarea masinii. Daca circul ... (vezi toată discuția)