Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Care este termenul limita de lege in care trebuie sa ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Care este termenul limita de lege in care trebuie sa imi repar avariile auto?

Am o problema: azi m-a oprit o domnisoara de la politia rutiera si mi-a cerut actele la control printre care si autorizatia de reparatie pentru bara de pe fata ( mentionez ca bara este sparta in zona de sub far, dar e si lipita la loc). Nu am avut autorizatia asa ca i-am prezentat formularul de constatare amiabila de cand s-a produs accidentul, asta fiind in 2012, undeva prin decembrie. Domnisoara mi-a spus ca nu are nici o valoare si ca sunt obiligata ca in 30 de zile sa imi remediez avariile detinute. Din ce stiam eu, nu aveam voie sa circul cu autoturisme avariate in asa fel incat sa afectez in mod negativ traficul rutier sau carosabilul ( parti care se pot desprinde in mers etc.)
Am primit si o amenda pe motivul lipsei autorizatiei de reparatii.
Vreau sa stiu si eu daca in lege este prevazut termenul in care trebuie sa ma incadrez pentru a-mi remedia avariile si sa mi se si citeze articolul respectiv !!! X-(
In dovada eliberata de agentul constatator se mentioneaza ca termenul de valabilitate este de 30 de zile
In situatia in care reparatia necesita piese ,manopera care depasesc cele 30 de zile ,trebuie comunicat autoritatii emitente a dovezii de circulatie,care in cazuri motivate - poate prelungi dovada de circulatie
Mentionez faptul ca dupa ce s-a completat formularul de constatare amiabila la asigurator in decembrie, am hotarat sa imi repar bara in regim propriu, astfel am primit banii necesari sa imi cumpar bara. Am cumparat-o, dar neintelegandu-ma cu tata, nici in momentul de fata nu a inlocuit-o. Domnisoara imi tot repeta ca trebuia sa imi repar masina in 30 de zile. Bara este lipita, mai precis bucatile care au sarit din ea. Recunosc ca are lipsa cam 2-3 cm patrati, asta fiind o bucata pe care nu am mai gasit-o.
Asta vroiam sa stiu: in caz de constatare amiabila, sunt obligata prin lege sa imi repar masina intr-un anume termen?
In legislatia din Romania nu este prevazut vreun termen pentru repararea autovehiculului avariat in urma unui accident de circulatie, dar exista o prevedere cu privire la faptul ca aveti dreptul sa circulat cu autoturismul nereparat timp de 30 zile de la data accidentului. Dupa expirarea celor 30 de zile nu sunteti obligata sa va reparati autovehiculul, dar nu aveti voie sa circulati cu aurovehiculul avariat. Pentru documentare va rog sa studiati OUG 195/2002 si regulamentul de aplicare al acestuia.
Dntz_dntza a scris:

Am o problema: azi m-a oprit o domnisoara de la politia rutiera si mi-a cerut actele la control printre care si autorizatia de reparatie pentru bara de pe fata ( mentionez ca bara este sparta in zona de sub far, dar e si lipita la loc). Nu am avut autorizatia asa ca i-am prezentat formularul de constatare amiabila de cand s-a produs accidentul, asta fiind in 2012, undeva prin decembrie. Domnisoara mi-a spus ca nu are nici o valoare si ca sunt obiligata ca in 30 de zile sa imi remediez avariile detinute. Din ce stiam eu, nu aveam voie sa circul cu autoturisme avariate in asa fel incat sa afectez in mod negativ traficul rutier sau carosabilul ( parti care se pot desprinde in mers etc.)
Am primit si o amenda pe motivul lipsei autorizatiei de reparatii.
Vreau sa stiu si eu daca in lege este prevazut termenul in care trebuie sa ma incadrez pentru a-mi remedia avariile si sa mi se si citeze articolul respectiv !!! X-(

Buna ziua,
Art 148 pct 20. din Regulamentul de Aplicare a OUG 195/2002 prevede ca ii este interzis conducatorului sa circule cu autovehiculul avariat mai multe de 30 de zile de la producerea avarariei.
Art 99 alin 1. pct 7 din OUG 195/2002 stabileste ca fapta dvs constituie contraventie, acesta reprezentand temeiul legal al aplicarii amenzii. Formularul de constatare amiabila tine loc de autorizatie de reparatie, insa tot pentru o perioada de 30 de zile. Contraventia vizeaza orice avarie, nu doar cele care pun in pericol siguranta in traffic, pentru ca ele pot indica oricand agentului rutier savarsirea unor accidente nedeclarate, prin urmare nu doar avariile grave presupun obligatia reparatiilor.

Cu deosebita consideratie
Av. Bogdan Dobrescu
[EDITAT]

Ioan Ciobanu, Expert judiciar
Buna ziua , ati spus ca :Formularul de constatare amiabila tine loc de autorizatie de reparatie " . deci daca am avut un accident usor pe 2 sept. si ma duc la service doar cu amiabila pot repara masina ? Daca ma opreste politia si am amiabila iar masina nu a fost reparata ( o aripa strambata ) , nu voi fi amendat ?