avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Zgaritura superficiala la masina - autorizatie de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Zgaritura superficiala la masina - autorizatie de reparatie obligatorie? ...

Buna,

Am o zgarietura superficiala pe bara masinii. Cred ca iese la polis, nu e nevoie de vopsit neaparat.
Legal, exista o limita de timp in care pot circula cu masina asa?
Legal, sunt obligat sa obtin autorizatie de reparatie?

Am 2 masini zgariate.
Una a fost zgariata cu cheia pe toata partea, iar la cea de a doua a fost bara foarte usor stearsa de masina unui vecin.

Dupa urme, cineva ar putea spune ca eu am lovit, de fapt, o alta masina si zgarietura provine din acel incident.
In cazul primei masini, care este zgariata cu cheia, nu poate nimeni sa spuna ca as fi lovit o alta masina, iar zgarietura sa provina de acolo.

Deci, avem de-a face cu 2 zgarieturi la doua masini. Exista in lege vreo diferentiere intre tipurile de zgarieturi?
Stiu ca nu poti circula mai mult de 30 de zile cu masina avariata.
Cele 2 zgarieturi pot fi considerate avarii sau pot circula oricat cu acele zgarieturi?


Ma intereseaza strict daca as putea primi vreo amenda ca am circulat mai mult de 30 de zile fara a repara masinile, respctiv ca nu am autorizatie de reparatie. Reparatiile vor fi facute strict pe cheltuiala mea....


Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 5 Mai 2022
mmem, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 04:00, 6 Mai 2022
Stati linistit, 50% dintre masinile din Romania circula asa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme despagubire accident auto LuceNera LuceNera Buna ziua, Am si eu o problema cu o despagubire care nu mi se acorda. Masina mea a fost lovita in timp ce era parcata regulamentar, in urma unui accident in ... (vezi toată discuția)
Masina reparata dnc dnc Pot mere cu masina pe drumurile publice daca sa schimbat aripa fata si bara fata(dar sunt inca nevopsite?) am autorizatia de reparatie de la Politie. (vezi toată discuția)
Care este termenul limita de lege in care trebuie sa imi repar avariile auto? Dntz_dntza Dntz_dntza Am o problema: azi m-a oprit o domnisoara de la politia rutiera si mi-a cerut actele la control printre care si autorizatia de reparatie pentru bara de pe fata ... (vezi toată discuția)