Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reziliere contract de vc cu uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reziliere contract de vc cu uzufruct viager

Parintii mei ne-au facut contract de vanzare-cumparare cu uzufruct viager mie si sotului meu. Acum suntem in divort si ma intereseaza cum as putea sa reziliez acest act pentru ca sotul meu sa nu beneficieze de casa parintilor mei. Mentionez ca parintii mei sunt ica in viata si mai am o sora, iar din aceasta casatorie a rezultat un copil.
E foarte important sa verificati termenul pentru care a fost instituit acest uzufruct, fiindca aceasta e una din modalitatile de stingere a uzufructului. De ademenea, o alta solutie ar fi ca sotul sa renunte la dreptul sau, cum ma indoiesc ca o va face. Si, in ultima instanta prin dobandirea in proprietate a bunului respectiv, la decesul parintilor dvs, cand impreuna cu sora veti ramane unice mostenitoare si uzufructul va inceta.
Daca contractul de vc cu uzufruct viager este facut intre parintii mei si noi, sora mea mai are dreptul dupa decesul parintilor? Iar sotul nu va renunta la dreptul sau. Ideea este ca nu as vrea sa intre la partajarea dintre noi la divort. As vrea sa ca acest apartament sa ramana al parintilor mei.