Forum Discuţii juridice Executare silită Impotriva cui se poate face plangere?
Discuție deschisă în Executare silită

Impotriva cui se poate face plangere?

Azi am depus o noua cerere la BEJ-ul cu care am contract de executare silita a debitorului meu pentru; excutare unui rest de creanta ramas dintr-o sulta, cheltuielile de excutare si actualizare cu coieficientul de inflatie pe o perioada trecuta de timp.
In Legea Nr.188/2000 la art.53, unde arata ca se poate face plangere impotriva executorului judecatoresc daca refuza sa imfaptuie acte de executare sau escutarea insasi, in termen de 5 zile de la data refuzului,
Deci intrebarea se refera,
impotriva cui se face plangerea, impotriva executorului (persoana fizica) sau impotriva BEJ persoana juridica. ??
In cadrul actiunii cu obiect de judecata "plangere", poate fi chemat in judecata ca intimat si "debitorul"??#-o

1. Cititi cu atentie textul de lege pe care l-ati citat. Spune acolo ca impotriva lui Gheorghe Gheorghe sa faceti plangere sau impotriva Executorului? !
2. Ce calitate procesual pasiva ar trebui sa aiba debitorul intr-o asemenea speta?Care ar fi finalitatea introducerii debitorului intr-o astfel de plangere?