Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie. Astept un raspuns urgent
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie. Astept un raspuns urgent

Buna ziua

As dosi sa ma informeze si pe mine cineva urgent ,in ce fel si cum ar trebui sa arate o scrisoare pt. un proces. Sa va explic: eu am un proces pt custodiea copilului meu in bucuresti si eu sunt din bistrita ,dar din motive financiare si din cauza distantei nu ma pot prezenta si as vrea sa trimit o scrisoare in care as putea sa scriu ca sunt de acord ca custodia copilului sa i se incredinteze mamei. Sunt de acord si cu pensia alimentara si restul ce imi corespunde ca si tata. cum as tutea face aceasta scrisoare . Astept un raspuns de la dumneavoastra .

Va multumesc. RADU
Aceasta scrisoare se numeste (in termeni juridici) intampinare.
Ar putea arata astfel:

Judecatoria ......
Dosar nr. 000/000/2011
Termen la data de 00.00.2011

Domnule Preşedinte,
Subsemnatul RADU, domiciliat în Bistrita, în calitate de pârât în dosarul nr. 000/000/2011, cu obiect incredintare minor, , formulez prezenta
Întâmpinare
la cererea de chemare în judecată formulată de reclamantaXY prin care vă solicit sa admiteti actiunea.

Motivele întâmpinării:
In fapt, m-am casatorit cu reclamanta XY la data de 00.00.0000 iar din casatoria noastra a rezulta XX nascut la data de 00.00.0000.
Intrucat, ..... solicit ca minora sa fie incredintata mamei si sunt de acord sa platesc o pensie de intretinere potrivit veniturilor mele in cuantumul prevazut de lege.
Solicit judecarea prezentului proces si in lipsa mea potrivit art. 242 C.pr.civ.

In drept invoc dispozitiile art. 115-118 C. pr.civ. si dispozitiile din Codul familiei.

In probatiune solicit incuviintarea probei cu inscrisuri si ancheta sociala la domiciliul mamei.

Semnătura,
......

Domului Preşedinte al Judecătoriei ....

O redactati avand grija sa inscrieti exact numarul de dosar, termenul si va semnati.
O puteti trimite prin fax sau prin posta.
Pe net gasiti si alte modela de intampinare.
Succes!
Nu iutati ca in intampinare sa solicitati si respingerea capatului de cerere referitor la obligarea dv la plata cheltuielilor de judecata avand in vedere faptul ca sunteti de acord cu pretentiile reclamantei.
Va multumesc mult .