Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de folosinta limitat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de folosinta limitat

Prin aplicarea Legii 18 /1991 am intrat in posesia unui teren mostenire pe sub care trece un apeduct ,construit in perioada comunista ,dar care la inscrierea in C.A.P nu erea .Terenul este strabatut pe toata lungimea de 2 apeducte pe 400 ml .
Ce pot sa fac pentru ca pe acel teren sa-l folosesc cum vreau sau macar sa optin o despagubire de la Apa Nova cea care a delimitat terenul ca fiind zona de protectie sanitara
Va adresati cu o cerere societatii care are in proprietate apeductul pentru a va despagubi fie cu o suma globala fie periodic In caz de refuz va adresati instantei de judecata