Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Facturi externe optionale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Facturi externe optionale

Buna ziua,

As avea o intrebare legata de modalitatea de facturare catre firme extracomunitare (SUA, Canada). Societatea comerciala cu sediul in Ro, inregistratata ca platitor de TVA, presteaza servicii de realizare software orientat client si suportul tehnic aferent, pe baza unui contract care specifica o suma fixa care va fi platita lunar societatii din RO.
Aceasta activitate se incadreaza la art. 133 alin. 2) litera g), locul prestarii fiind considerat in sediul beneficiarului din Canada sau SUA ? Conform Art. 155, lit 62, din normele de aplicare, pentru client se poate emite un invoice extern si nu mai exista obligativitatea emiterii unei facturi fiscale in RO, dar livrarea de servicii trebuie inregistrata in jurnalul de livrari/vanzari ? TVA pentru cheltuielile firmei este recuperabil daca firma nu mai are venituri din alte activitati taxabile?
Noul cod fiscal din 2008 modifica aceasta prevedere prin obligativitatea emiterii unei facturi ?
Daca mai este cineva intr-o situatie similara, poate imi comunica modalitatea corecta de a inregistra inregistra / evidentia veniturile provenite din serviciile furnizate pe cale electronica pe baza de contract la firme extracomunitare (SUA/Canada).

Va multumesc anticipat!
sob a scris:

Buna ziua,

As avea o intrebare legata de modalitatea de facturare catre firme extracomunitare (SUA, Canada). Societatea comerciala cu sediul in Ro, inregistratata ca platitor de TVA, presteaza servicii de realizare software orientat client si suportul tehnic aferent, pe baza unui contract care specifica o suma fixa care va fi platita lunar societatii din RO.
Aceasta activitate se incadreaza la art. 133 alin. 2) litera g), locul prestarii fiind considerat in sediul beneficiarului din Canada sau SUA ? Conform Art. 155, lit 62, din normele de aplicare, pentru client se poate emite un invoice extern si nu mai exista obligativitatea emiterii unei facturi fiscale in RO, dar livrarea de servicii trebuie inregistrata in jurnalul de livrari/vanzari ? TVA pentru cheltuielile firmei este recuperabil daca firma nu mai are venituri din alte activitati taxabile?
Noul cod fiscal din 2008 modifica aceasta prevedere prin obligativitatea emiterii unei facturi ?
Daca mai este cineva intr-o situatie similara, poate imi comunica modalitatea corecta de a inregistra inregistra / evidentia veniturile provenite din serviciile furnizate pe cale electronica pe baza de contract la firme extracomunitare (SUA/Canada).

Va multumesc anticipat!

Factura comerciala(invoice), este emisa in valuta contractata. Pe langa factura comerciala se poate emite si factura fiscala-aceasta reflectand transformarea in lei la cursul BNR, sau conform contractului.
Ca despre TVA, daca aveti de recuperat, normal ca poate fi recuperat, respecatnd procedurile legale in vigoare.
Va multumesc. Nu este clar daca este obligatoriu sau optional sa emit factura fiscala in RO, cu suma in lei aferenta.
Contract exista, un invoice in USD este emis catre beneficiar, dar platile sunt efectuate si cu intarziere de catre beneficiar.
Faptul ca beneficiarul plateste contravaloarea lunii precedente mai tarziu de data de 15 a lunii curente, ar complica lucrurile daca factura fiscala ar trebui emisa pana in data de 15 (diferente de curs valutar).
Deci, evidentierea incasarilor se face cu jurnalul de livrari (vanzari) si atunci NU este nevoie sa emitem factura fiscala cu suma in RO ? Agentul fiscal care vine in control sa nu aiba obiectii ca nu exista facturi fiscale.
sob a scris:

Va multumesc. Nu este clar daca este obligatoriu sau optional sa emit factura fiscala in RO, cu suma in lei aferenta.
Contract exista, un invoice in USD este emis catre beneficiar, dar platile sunt efectuate si cu intarziere de catre beneficiar.
Faptul ca beneficiarul plateste contravaloarea lunii precedente mai tarziu de data de 15 a lunii curente, ar complica lucrurile daca factura fiscala ar trebui emisa pana in data de 15 (diferente de curs valutar).
Deci, evidentierea incasarilor se face cu jurnalul de livrari (vanzari) si atunci NU este nevoie sa emitem factura fiscala cu suma in RO ? Agentul fiscal care vine in control sa nu aiba obiectii ca nu exista facturi fiscale.

Se poate bloca cursul in contract, pe o data anume, sau conform Codului fiscal. Emiterea facturii fiscale consider ca e necesara.
~ Conținut șters la cerere ~
ETOCU a scris:

Se poate bloca cursul in contract, pe o data anume, sau conform Codului fiscal. Emiterea facturii fiscale consider ca e necesara.

Cum sa blochezi cursul in contract? Atentie, partile din contract nu sunt ambele persoane romane, iar platile se fac in valuta.
Nu are sens emiterea a doua facturi.