Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie sistem incalzire dintr-o alta tara din UE ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie sistem incalzire dintr-o alta tara din UE pentru entitate nonprofit, neplatitoare de TVA

Buna ziua,
Suntem o entitate nonprofit (biserica), neplatitoare de TVA.
Dorim sa achizitionam un sistem de incalzire pentru banci (in scop propriu), direct de la producator.
Producatorul este intr-o alta tara din UE.
Cum trebuie sa arata factura furnizorului?
Ce posibilitati avem sa fim scutiti de plata TVA?
Multumim pentru raspuns
nu exista nicio posibilitate sa fiti scutiti de plata tva.
daca achizitia este sub 10.000 euro se plateste tva in tara furnizorului, iar daca valoarea achizitiei este peste 10.000 euro, veti plati tva in romania.