Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Raspundere administrator
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Raspundere administrator

Buna ziua ! Am fost administrator la o societate care este in faliment,(inca nu sa definitivat falimentul)dar paralel am avut dosar pentru raspundere a administratorului.Am avut datorii la ANAF de 50 000 lei si la o alta firma de 21 000 total de 71 000 lei.Falimentul nu sa pronuntat inca ,pe societate nu am nimic si pe numele meu.CE SE POATE INTIMPLA? SE POATE TRAGE PENAL IMPOTRIVA MEA?
(INCHISOARE) VA MULTUMESC.
Daca se poate dovedi ca ati savarsit ilegalitati atunci se poate atrage raspunderea materiala sau chiar cea penala. Cititi legea falimentului unde se dau si sanctiunile pentru savarsirea faptelor care au dus la falimentarea frauduloasa.
Ulterior am aflat ca si firma care aveam datorii a intrat in faliment (sa definitivat falimentul )iar eu am o hotarire judecatoreasca care mi sa dispus neinceperea urmariri penale pe numele meu,dat fiind aspectul savirsirii infractiunilor prev.de art.147 si art.143 alin.2 lit.a. din legea nr.85/2006.In acest moment ce este de facut?
astept terminarea falimentului?Va multumesc anticipat!
raspundere penala