avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inchiriere apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inchiriere apartament

Buna ziua, am un apartament mostenit pe care doresc sa-l inchiriez. Detin certificat de mostenitor, insa sunt in concediu de crestere a copilului pana la 2 ani si nu am voie sa obtin nici un fel de venit pe perioada cat mi se acorda indemnizatia de crestere a copilului. Astfel nu pot declara la administratia financiara aceste venituri.
Poate sotul meu sa incheie contract de inchiriere si sa declare veniturile obtinute din chirie? Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Iunie 2011
ivanka82, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 17:56, 29 Iunie 2011
sotul nu poate inchiria direct pt ca nu e dansul proprietar.

stiam ca numai daca obtineti venituri din munca se sisteaza indemnizatia, nu si daca veniturile sunt din chirii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie pt cresterea copilului lory25 lory25 buna ziua .... am o fetita de 7 luni pt care primesc alocatia + indemnizatia pt cresterea copilului... vreau sa ma ,mut cu parintii si sa`mi inchiriez ... (vezi toată discuția)
Contract chirie 2 proprietari GabrielaC81 GabrielaC81 Buna seara, Detin impreuna cu fratele meu un apartament (mostenire) in cota 1/2 fiecare. Doresc sa inchiriez acest apartament prin contract inregistrat la ... (vezi toată discuția)
Lndemnizatie de crestere copil si veniturile din chirii anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti pentru urmatoarea situatie: o viitoare mamica care este salariata si detine un apartament dat spre inchiriere: 1. la ... (vezi toată discuția)