Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inchiriere apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inchiriere apartament

Buna ziua, am un apartament mostenit pe care doresc sa-l inchiriez. Detin certificat de mostenitor, insa sunt in concediu de crestere a copilului pana la 2 ani si nu am voie sa obtin nici un fel de venit pe perioada cat mi se acorda indemnizatia de crestere a copilului. Astfel nu pot declara la administratia financiara aceste venituri.
Poate sotul meu sa incheie contract de inchiriere si sa declare veniturile obtinute din chirie? Multumesc.
ivanka82, utilizator
sotul nu poate inchiria direct pt ca nu e dansul proprietar.

stiam ca numai daca obtineti venituri din munca se sisteaza indemnizatia, nu si daca veniturile sunt din chirii