Forum Discuţii juridice Executare silită sechestru si executare parti sociale
Discuție deschisă în Executare silită

sechestru si executare parti sociale

Buna seara.
Am o hotarare judecatoreasca definitiva intr-un proces privind neplata pensiei alimentare, in care fostul sot este obligat sa plateasca retroactiv pe ultimii 3 ani. Din pacate nu are nimic pe numele lui, el fiind angajat la firma pe care o are, incadrat cu salariul minim si ar dura o vesnicie pana s-ar recupera doar din salar. Am luat legatura cu un executor judecatoresc care mi-a prezentat o modalitate de executre pe care dansul a mai facut-o. Se pune sechestru pe partile sociale ale firmei unde este actionar unic, un expert contabil autorizat evalueaza firma in urma ultimei balante care se cere de la organele abilitate si apoi se scoate la licitatie si se recupereaza suma datorata. Firma la care este unic actionar este incadrata in categoria intreprinderilor mijlocii, deci este de unde sa se recupereze banii datorati. As dori sa stiu daca aceasta metoda se poate aplica.
Multumesc.
totul este bun si frumos daca gasiti pe cineva care sa cumpere aceasta firma.
o alta varianta ar fi sa o cumparati chiar dvs si sa o dizolvati in calitate de asociat unic.

va recomand sa analizati atit starea financiara a firmei cit si patrimoniul ei ca sa stit daca se merita sau nu. In 99% din cazuri nu se merita.