Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie bilaterala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie bilaterala

Sora mea locuieste in provincie si lucreaza cu contract de munca la o companie din Bucuresti. Acum doua saptamani, si-a depus demisia cu termen 1 Iulie, Demisia este cu acordul ambelor parti (verbal). Pana astazi, nu a primit niciun raspuns (oficial sau neoficial). Ce ar trebui sa faca incepand cu data de 1 Iulie, sa-si continue activitatea sau nu?
Va multumesc.
Demisia nu trebuie aprobata de angajator. Trebuie doar sa-i fie adusa la cunostinta si sa se efectueze perioada de preaviz prevazuta in contractul de munca.
Dupa efectuarea preavizului, angajatul nu mai este obligat sa se prezinte la locul de munca.
Demisia poate fi aprobata si cu renuntarea totala sau partiala a perioadei de preaviz de aceea ar trebui sa se intereseze cum a fost solutionata .Demisie cu raspuns doar verbal nu prea este ok.Sa dea un telefon la sediu sau sa mearga sa se intereseze care este situatia.