Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Completare RJIP pentru PFA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Completare RJIP pentru PFA

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire referitoare la completarea RJIP ,si anume:
-am un PFA platitor de TVA care preseaza servicii in spatiul intracomunitar cu TVA zero(TVA platit de cumparator)deci intocmesc factura si banii intra doar prin banca;
-fac achizitii din tara si platesc pe baza de facturi sau chitante si bonuri fiscale
Intrebare:
-in registrul de incasari si plati(tin contabilitatea in partida simpla,de mana)trec suma totala de pe chitanta sau bon fara a avea nici o legatura cu TVA-ul,acesta se evidentiaza in declaratia 394 sau in decontul de TVA?
-cheltuielile nedeductibile ,adica sumele retrase din banca sau ATM pentru nevoi personale nu le trec in RJIP?la fel si comisioanele bancare?fiind nedeductibile nu cred ca e nevoie sa fie trecute;
-cheltuielile nedeductibile trebuie evidentiate undeva?
-la sfarsitul anului se face dif. intre venituri si cheltuieli din RJIP si platesc la sumele de acolo,nu?
Multumesc!
Cam multe intrebari ..deci
-da,treceti suma toatala
-comisioanele prin banca sunt deductibile le treceti la plati prin banca,retragerile din banca nu le treceti,doar daca platiti prin banca ceva facturi de furnizori(utilitati,marfa).
-toate cheltuielei le treceti in ordine cronologica,tinind cont de cele care au deductibilitate limitata sa nu le depasiti,deoarece trec la nedeductibile la sf. anului fiscal cind se face impunerea finala.
- asa se face,la care se adauga ch. nedeductibile
Succes!!!
Multumesc mult ptr. raspuns!