Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Completare in cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Completare in cartea de munca

Buna ziua,

Acum cateva zile angajatorul mi-a dat acasa cartea de munca si am realizat cu stupoare ca desi am terminat masterul in 2010, eu am trecut in CM doar liceul si functia pe care am avuto la inceputul cand m-am angajat in firma. Salariul a fost modificat si operat in CM. Unde ma pot adresa si cine imi poate adauga in cartea de munca studiile si functia??In canditiile in care angajatorul nu a facuto. Problema mea este ca daca eu plec din aceasat firma, noul angajator nu stie ce functie am avut eu si ce studii am nu?

Va rog sa imi raspundeti sa stiu ce sa fac!

Va multumesc anticipat
Mergeti la inspectorul ITM la care este arondat angajatorul cu copii de pe actele respective pentru a fi trecute in carnetul de munca ... chiar daca noul angajator nu stie ce studii aveti , acestea pot fi dovedite cu diplomele respective.
Dupa data de 01.01.2011 n u se mai poate opera nimic in carnetul de munca. Nici chiar cei de la ITM. Asa cum a spus si freeelis studiile se pot dovedi oricand si oricui cu diplomele respective. Daca in carnetul de munca s-a inregistrat gresit functia, acest lucru poate fi remediat printro adeverinta eliberata de catre angajatorul la care ati lucrat in perioada respectiva.:yes:
Se pot rectifica aceste greseli si in carnetul de munca si acum prin bunavointa celor de la ITM ....