Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fila c
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fila c

Scumpe Maestre , cind am dat banii persoanei , s'a facut un angajament scris , specificându'se data rambursarii , fila cec , nu am stiut , ca nu avea dreptul sa o emita , deoarece , era interzis si de banca , sa emita Sunt persoana fizica , i'am facut somatie prin executorul judecatoresc .L'am actionat in justitie , procurorul ce s'a ocupat de dosar , a dat NUP , Primul Procuror , confirmând solutia data de procuror!!! . Am facut plângere , la solutia data de parocuror ;Judecatorul , a confirmat solutia data de procuror. Ce demersuri, mai sunt de facut cu ajutorul Justitiei din România ? .in continuare , cui ma adresez?
vreti sa spuneti ca ati formulat plangere penala pt savarsirea infractiunii de inselaciune? in orice caz din relatarea rezulta dvs rezulta ca ati parcurs tot ciclul procesual prevazut de legislatia romana. doar curtea europeana v-a mai ramas.
Puteti formula o actiune civila in pretentii,conf.art.998 si urm. c.civ , prin care sa solicitati obligarea persoanei pe care ati imprumutat-o la contravaloarea sumei imprumutate si la eventuale daune , cauzate de intarzierea recuperarii banilor.
Actiunea civila , trebuie timbrata la valoarea pretentiilor emise si dovedita cu probe : acte , martori , interogatoriu , alte probe acceptate de lege.
Cu privire la actiunea penala , vi s-a indicat corect calea pe care o aveti de urmat.