avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fila c
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fila c

Scumpe Maestre , cind am dat banii persoanei , s'a facut un angajament scris , specificându'se data rambursarii , fila cec , nu am stiut , ca nu avea dreptul sa o emita , deoarece , era interzis si de banca , sa emita Sunt persoana fizica , i'am facut somatie prin executorul judecatoresc .L'am actionat in justitie , procurorul ce s'a ocupat de dosar , a dat NUP , Primul Procuror , confirmând solutia data de procuror!!! . Am facut plângere , la solutia data de parocuror ;Judecatorul , a confirmat solutia data de procuror. Ce demersuri, mai sunt de facut cu ajutorul Justitiei din România ? .in continuare , cui ma adresez?
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 00:48, 4 Iulie 2011
vreti sa spuneti ca ati formulat plangere penala pt savarsirea infractiunii de inselaciune? in orice caz din relatarea rezulta dvs rezulta ca ati parcurs tot ciclul procesual prevazut de legislatia romana. doar curtea europeana v-a mai ramas.
Puteti formula o actiune civila in pretentii,conf.art.998 si urm. c.civ , prin care sa solicitati obligarea persoanei pe care ati imprumutat-o la contravaloarea sumei imprumutate si la eventuale daune , cauzate de intarzierea recuperarii banilor.
Actiunea civila , trebuie timbrata la valoarea pretentiilor emise si dovedita cu probe : acte , martori , interogatoriu , alte probe acceptate de lege.
Cu privire la actiunea penala , vi s-a indicat corect calea pe care o aveti de urmat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fila cec fara acoperire geniu geniu Respectele mele scumpe maestre!. Am dat un imprumut de 19000euro unei persoane , care , mi'a dat o fila cec fara acoperire !!! .Am introdus'o in contul meu , ... (vezi toată discuția)
Denunt calomnios! robert900 robert900 Ce recomandati in cazul in care impotriva unei persoane este formulata plangere penala la Parchet/Politie pentru comiterea a doua infractiuni (calomnie si ... (vezi toată discuția)
Cum imi restitui paguba zzzeenn zzzeenn buna ziua .am imprumutat cu bani o persoana acum 2 ani.am facut act notarial pe suma respectiva urmand sa restituie banii esalonat in 6 rate.nici astazi nu am ... (vezi toată discuția)