Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept civil,mosteniri,drept de proprietate si altele
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept civil,mosteniri,drept de proprietate si altele

matusa mea a murit prima. unchiul nostru dupa. matusa mea a avut un copil dintr-o casatorie anterioara nerecunoscut de unchiul meu .tatal nostru in speta fratele unchiului a murit.acum cine il mosteneste pe unchiul nostru daca tata a murit,noi copii fratelui unchiului sau copilul nerecunoscut.mentionez ca nimeni nu a facut succesiunea nici dupa matusa nici dupa unchi si dupa tatal nostru.va multumesc.X-(

se dezbat succesiunile pe rand.. pe matusa o mostenesc copilul ei si unchiul. apoi, toata partea unchiului o veti imparti voi, nepotii
buna ziua,
in primul rand trebuie sa se dezbata succesiunea de pe urma matusii:
la aceasta vor veni unchiul in calitate de sot supravietuitor si rudele acesteia de pana la gradul al IVlea inclusiv.
cea de a doua succesine este cea a unchiului unde vor veni rudele acestuia de pana la gradul al IV lea.
nu sunt de acord.
la succesiunea matusii ar avea vocatie succesorala descendentul dansei si sotul .