avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept civil,mosteniri,drept de proprietate si altele
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept civil,mosteniri,drept de proprietate si altele

matusa mea a murit prima. unchiul nostru dupa. matusa mea a avut un copil dintr-o casatorie anterioara nerecunoscut de unchiul meu .tatal nostru in speta fratele unchiului a murit.acum cine il mosteneste pe unchiul nostru daca tata a murit,noi copii fratelui unchiului sau copilul nerecunoscut.mentionez ca nimeni nu a facut succesiunea nici dupa matusa nici dupa unchi si dupa tatal nostru.va multumesc.X-(












Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 12:41, 4 Iulie 2011
se dezbat succesiunile pe rand.. pe matusa o mostenesc copilul ei si unchiul. apoi, toata partea unchiului o veti imparti voi, nepotii
buna ziua,
in primul rand trebuie sa se dezbata succesiunea de pe urma matusii:
la aceasta vor veni unchiul in calitate de sot supravietuitor si rudele acesteia de pana la gradul al IVlea inclusiv.
cea de a doua succesine este cea a unchiului unde vor veni rudele acestuia de pana la gradul al IV lea.
nu sunt de acord.
la succesiunea matusii ar avea vocatie succesorala descendentul dansei si sotul .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere succesiune vin și eu cu o întrebare ce tine de succesiune. ... m50maria m50maria Dezbatere succesiune Vin și eu cu o întrebare ce tine de succesiune. Un văr a murit, unic fiu la părinți, necăsătorit , fără copii. Mama sa a avut 5 ... (vezi toată discuția)
Mostenire ruda indepartata gabiK71 gabiK71 buna ziua As avea o intrebare in legatura cu mostenirea unei garsoniere.Mi-a murit un unchi(de fapt un nepot a bunicii mele,mama lui si bunica mea erau ... (vezi toată discuția)
Clasa a iv-a de mostenitori legalii cunostinta cunostinta Buna ziua! as vrea sa stiu daca persoana care a murit - care nu are nici un mostenitor legal in afara de 3 veri primari - daca copii acestor veri pot veni la ... (vezi toată discuția)