Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... reziliere contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

reziliere contract

Buna ziua,

Subiectul meu se refera la rezilierea unui contract intre o persoana fizica si o societate prestatoare de servicii (livrare si montare de geamuri termopan) care nu si-a indeplinit sarcinile in termenii stabiliti in contract.
1. nu a livrat la timp marfa (ma tot amana pana invocand tot felul de minciuni)
2. a livrat o parte din marfa gresind culoarea aleasa de mine
3. a livrat o piesa gresita din punct de vedere constructiv, pentru care insa a facut retur, urmand sa o livreze ulterior la parametrii stabiliti in contract.

Va rog sa ma ajutati prin a-mi spune care ar fi pasii de urmat spre rezilierea acestui contract si recuperearea sumei (platita integral).

Va multumesc,
Cu stima, Adrian
INASEL ALIN a scris:

Mai aprofundati acel dictionar juridic... poate gasiti si ceva despre incetarea de comun acord a contractului, despre rezilierea de comun acord, despre rezolutiunea de comun acord... ori despre alte acte aditionale!

Dupa aceea luati dex-ul si studiati cuvantul "intru-cat"

Incetarea de comun acord presupune ca partile sunt de acord ca un contract sa inceteze. Iar daca prestatorul refuza sa inceteze contractul, desi in culpa nu vrea sa isi execute obligatiile, atunci inseamna ca acesta nu poate fi incetat?

Ca si avocat ar trebui sa intelegeti diferenta intre cele 2 situatii. Acordul comun este una. Se poate face in orice conditii, partile trebuie sa fie de comun acord sa inceteze contractul.
Neexecutarea culpabila a obligatiilor da dreptul la exprimarea unilaterala a vointei de incetare a contractului mergand pana la dreptul de a cere despagubiri parti care nu isi indeplineste obligatiile. Aceasta este alta situatie, indiferent daca partea vinovata este sau nu de acord, contractul inceteaza.

@ inaselalin. Principial este suficienta notificarea prin scrisoarea recomandata, scrisa personal. Aceasta este dovada ca ati incercat chiar sa rezolvati problema amiabil.
Mai nou exista posibilitatea angajarii unui mediator, eventual interesati-va asupra acesteia.
Abia apoi angajati un avocat care sa foloseasca alte cai permise de lege.

userul adisss a pus o simpla intrebare: ce are de facut?
Pe langa sugestia stimatei colege ioana_cristea, eu sunt de parere ca si o cerere pe care o inregistrati la prestator are aceleaşi efecte! Oricum in cazul in care nu va da curs cererii dvs. (lucru pe care il va face mai mult ca sigur) trebuie sa efectuati procedura concilierii prealabile si abia apoi sa va adresati instantei judecatoresti!

dvs. (user kappa) reusiti sa il incurcati pe adisss cu explicatii fara rost si presarate de greseli gramaticale de absolvent de liceu promotia 2011!

Daca acum o saptamana am incheiat un conract cu X si s-a executat o parte din acesta, daca eu si X suntem de acord cu rezilierea contractului, sa inteleg ca, dupa intelepciunea dvs., acest lucru nu este posibil? Pe asta de unde ati mai scos-o? Ce zice 969 Cod Civil?

ªi apropo, discutam in speta data de rezilierea contractului sau rezolutiunea acestuia? Acest contract are vreun pact comisoriu?

Stimate user k, acesta a fost ultimul mesaj postat de mine in discutia data! Pentru mai multe detalii va stau la dispozitie printr-o cerere de consultanta!

INASEL ALIN a scris:

userul adisss a pus o simpla intrebare: ce are de facut?
Pe langa sugestia stimatei colege ioana_cristea, eu sunt de parere ca si o cerere pe care o inregistrati la prestator are aceleaşi efecte! Oricum in cazul in care nu va da curs cererii dvs. (lucru pe care il va face mai mult ca sigur) trebuie sa efectuati procedura concilierii prealabile si abia apoi sa va adresati instantei judecatoresti!

dvs. (user kappa) reusiti sa il incurcati pe adisss cu explicatii fara rost si presarate de greseli gramaticale de absolvent de liceu promotia 2011!

Daca acum o saptamana am incheiat un conract cu X si s-a executat o parte din acesta, daca eu si X suntem de acord cu rezilierea contractului, sa inteleg ca, dupa intelepciunea dvs., acest lucru nu este posibil? Pe asta de unde ati mai scos-o? Ce zice 969 Cod Civil?

ªi apropo, discutam in speta data de rezilierea contractului sau rezolutiunea acestuia? Acest contract are vreun pact comisoriu?

Stimate user k, acesta a fost ultimul mesaj postat de mine in discutia data! Pentru mai multe detalii va stau la dispozitie printr-o cerere de consultanta!

Buna ziua d-le avocat,
va multumesc pentru amabilitatea de a-mi oferi o consultanta.

Pentru ca utilizatorii sa inteleaga mai usor notiunile, nu se impune un limbaj strict de specialitate. Normal este ca un cetatean obisnuit fara studii de specialitate sa poata intelege ce vrea sa spuna legea.

Indiferent de cum sunt botezate (reziliere, rezolutionare, denuntare) acestea reprezinta doar o forma de exprimare a vointei incetarii contractului. Cu ce efecte se poate face aceasta este din nou o alta problema.

Reziliere: termen ce desemneaza in mod generic desfacerea contractului sinalagmatic cu executare succesiva, producand efecte numai pentru viitor, iar nu si pentru trecut si care este motivata prin faptul neesecutarii necorespunzatoare a contractului de catre una din parti din cauze imputabile acesteia. (dictionar juridic - bibliografie drept civil)
Rezolutiunea contractului: desemneaza desfiintarea cu efect retroactiv a contractului sinalagmatic cu executare uno ictu, la cererea unei parti ca urmare a neexecutarii culpabile a prestatiei asumata de catre cealalta parte. (dictionar juridic - bibliografie drept civil)

Sunt convins ca multi nespecialisti au un pic probleme pentru a intelege corect semnificatia, sensul denumirilor.

Nu am contestat dreptul de a cere incetarea contractului, stingerea obligatiei juridice. Bineinteles aceasta se poate face oricand de comun acord, asa precum spune si art.969.

In acest caz insa utilizatorul mentioneaza ca prestatorul nu a executat obligatiile ce ii revin.
In acest caz sunt valabile articolele din codul civil care ii confera anumite drepturi:

Art. 1020. Conditia rezolutorie este subînteleasã totdeauna în contractele sinalagmatice, în caz când una din pãrti nu îndeplineste angajamentul sãu. (C. civ. 830, 832, 943, 1075, 1081 si urm., 1012 si urm., 1022, 1101, 1320, 1365, 1439).
Art. 1021. Într-acest caz, contractul nu este desfiintat de drept. Partea în privinta cãreia angajamentul nu s-a executat are alegerea sau sã sileascã pe cealaltã a executa conventia, când este posibil, sau sã-i cearã desfiintarea, cu daune interese. Desfiintarea trebuie sã se cearã înaintea justitiei, care, dupã circumstante, poate acorda un termen pãrtii actionate. (C. civ. 1020).

De comun acord inseamna ca trebuie sa mai tratez, sa negociez. Si daca nu ajungem de comun acord? Daca prestatorul il abureste pe beneficiar, care poate nu isi cunoaste exact drepturile? E plina Romania de astfel de cazuri.

Legea insa spune clar care ii sunt drepturile. Adica el impune vointa unilateral. Cealalta parte nu mai are ca sa zic asa dreptul de a mai negocia, de a fi "de comun acord"

Neexecutarea obligatiilor sunt (foarte probabil) din culpa prestatorului, deci beneficiarul poate intai sa incerce personal sa ceara cele prevazute la art. 1021 sau direct inaintea justitiei.

Nu cred ca utilizatorul adisss a fost incurcat de sugestiile mele. In cazul acesta el are dreptul de impunere! Nu trebuie sa ceara incetarea contractului de comun acord. Doar daca este multumit sa dea banii si sa nu primeasca prestatia.

Sugestiile d-nei avocat au fost: fie notificarea directa a prestatorului, fie prin executor judecatoresc. Beneficiarul nu mai este obligat sa se milogeasca pentru dreptul lui( Stimate prestator va solicit spre aprobare sa imi prestati obligatiile. Astept milog bunavointa d-voastra) Pagubitul impune!

Si precum ati observat inca de la prima mea postare au fost mentionate aceleasi cai de rezolvare ca si ale d-nei avocat. Notificare/somare de executare a obligatiilor cu termen de indeplinire si apoi exprimarea vointei de incetare a contractului. Am mai pomenit si de posibilitatea unui mediator, daca ati auzit cumva de existenta lor. Probabil ca este deosebit de incurcat de acestea.:O

Sper ca utilizatorul sa gaseasca mai important informatiile mele, care probabil l-au mai ajutat, nu greselile de ortografie.

kappauser, utilizator
Va multumesc inca o data pentru ajutorul dat in aceasta problema.
Am discutat deja cu prestatorul de servicii, anuntandu-l despre faptul ca pana Miercuri (sapt. 28) sa execute obligatiile contractuale, alminteri doresc rezilierea contractului.

O sa astept acum sa vad care va fi reactia lui si daca va duce la indeplinire obligatiile contractuale. Daca nu, o sa contactez un avocat pentru redactarea acelei scrisori in vederea rezilierii contractului.

Multumesc inca o data si va doresc o zi placuta.
adisss, utilizator