Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... extragere bani din cont
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

extragere bani din cont

o cunostiinta de a mea care a efectuat mai multe tranzactii cu terenuri vrea sa transfere banii din contul sau in alt cont la alta banca pe numele concubinului(viitor sot), suma este foarte mare de ordinul sutelor de mii de euro.Din punct de vedere legal actiunea poate avea repercursiuni?Am inteles ca la banca are "justificare" pentru suma un contract de vanzare cumparare a unui teren doar. Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Cu banii dumneaiei poate sa face ce doreste, ii poate da cui doreste.

daca sumele transferate sunt mai mari de 15000 de euro/dolari se raporteaza la Oficiul Pentru Prevenirea Spalarii Banilor dar daca banii pot fi dovediti prin contract de v-c nu va faceti probleme
ContSters98245, utilizator
este vorba de 650.000 euro proveniti din intermedieri terenuri.nu se percepe tva-impozit? cei de la banca cam fac galagie ca nu e justificata toata suma si o invata sa scoata cate 15000 altfel poate pierde o mare parte din suma. asa o fi sau....magarii bancare?
Daca doamna nu poate dovedi obtinerea cu forme legale a respectivelor sume este recomandabil sa realizeze mai multe transferuri de sub 15000 euro pentru a nu fi declarati la Oficiul Pentru Prevenirea Spalarii Banilor. In cazul in care doamna poate dovedi obtinerea legala a banilor nu este nici o problema daca ii transfera pe toti banii.

Dansa doreste sa ii scoata pe toti in numerar sau sa ii transfere direct?
vrea sa scoata totul odata, numerar
tomy132000, utilizator
Acum inteleg de ce se fofileaza banca. La o suma asa de mare va trebuii probabil sa mearga la sediul central al bancii pentru a ridica banii. Sunt rare situatiile in care filialele bancilor au chiar si jumatate din suma aceasta la dispozitie intr-o zi.

Eu ii recomand sa ii transfere direct. Va dati seamana ca pentru 650.000 de euro va avea nevoie de vreo 5-6 sacose.
ContSters98245, utilizator