Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... verificare locuri de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

verificare locuri de munca

Trebuie sa angajez la firma la care lucrez 2 oameni . exista vreo posibilitate legala in care sa verific daca firmele la care spun ca au lucrat chiar iau avut ca si angajati? daca le cer cartile de minca motiveaza existenta cartii de munca electronica. am posibilitatea sa le verific?
Art.29 codul muncii:
(4) Angajatorul poate cere informatii in legatura cu persoana care solicita angajarea de la fostii sai angajatori, dar numai cu privire la activitatile indeplinite si la durata angajarii si numai cu incunostintarea prealabila a celui in cauza.

Se mai poate solicita sa prezinte recomandari de la locurile de munca anterioare.
ContSters42179, utilizator
multumesc mult. credeam ca se poate face asa ceva direct in revisal
Nu se poate. In baza userului si parolei furnizate de ITM puteti intra numai pentru firma dv.
multumesc mult. sunt lamurit. subievtul poate fi considerat inchis