avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1164 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... verificare locuri de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

verificare locuri de munca

Trebuie sa angajez la firma la care lucrez 2 oameni . exista vreo posibilitate legala in care sa verific daca firmele la care spun ca au lucrat chiar iau avut ca si angajati? daca le cer cartile de minca motiveaza existenta cartii de munca electronica. am posibilitatea sa le verific?
Cel mai recent răspuns: santiri13 , utilizator 21:50, 4 Iulie 2011
Art.29 codul muncii:
(4) Angajatorul poate cere informatii in legatura cu persoana care solicita angajarea de la fostii sai angajatori, dar numai cu privire la activitatile indeplinite si la durata angajarii si numai cu incunostintarea prealabila a celui in cauza.

Se mai poate solicita sa prezinte recomandari de la locurile de munca anterioare.
Ultima modificare: Luni, 4 Iulie 2011
ContSters42179, utilizator
multumesc mult. credeam ca se poate face asa ceva direct in revisal
Nu se poate. In baza userului si parolei furnizate de ITM puteti intra numai pentru firma dv.
multumesc mult. sunt lamurit. subievtul poate fi considerat inchis

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum poate verifica angajatorul datele din cv? fermat fermat Conform noului Cod al Muncii nu se mai cere de ceva vreme Cartea de Munca la angajare. Cartile de Munca se tin numai in format electronic. Cum verifica ... (vezi toată discuția)
Cm giuliett giuliett as dori sa stiu daca actualul angajator are acces la informatii despre locurile de munca precedente,sau daca exista un site care poate fi accesat si de ... (vezi toată discuția)
Cum verific un viitor angajat ? turkn turkn Cand erau cartile de munca,la o angajare,viitorul salariat aducea cartea de munca,in care eu,angajator,puteam vedea locurile de munca anterioare si ... (vezi toată discuția)