avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum poate verifica angajatorul datele din CV?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum poate verifica angajatorul datele din CV?

Conform noului Cod al Muncii nu se mai cere de ceva vreme Cartea de Munca la angajare. Cartile de Munca se tin numai in format electronic.
Cum verifica angajatorul daca angajatul a spus adevarul in CV si la interviu? In afara de Recomandari de la ultimele locuri de munca,mai are dreptul angajatorul sa ceara Cartea de Munca la angajare? Se mai cere decizia de incetare a activitatii de la ultimul loc de munca?
Adica cum verifica angajatorul locurile de munca ale angajatului din trecut, durata angajarii, pauzele, vechimea in munca, experienta profesionala?

Are dreptul legal sa ceara ITM-ului aceste date fara acordul angajatului?
La introducerea si validarea datelor in Revisal se vad toate aceste date?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:48, 19 Octombrie 2012
Pai singura modalitate este sa sune la fostul angajator sau sa aiba incredere in ce ii spune candidatul.
Art.29 C.mun.:
(4) Angajatorul poate cere informatii in legatura cu persoana care solicita angajarea de la fostii sai angajatori,
dar numai cu privire la activitatile indeplinite si la durata angajarii si numai cu incunostintarea prealabila a celui in cauza.


Are dreptul legal sa ceara ITM-ului aceste date fara acordul angajatului?
La introducerea si validarea datelor in Revisal se vad toate aceste date?


Nu va obtine niciodata aceste date despre un viitor salariat de la ITM si nici din REVISAL.

Ultima modificare: Vineri, 19 Octombrie 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Verificare locuri de munca santiri13 santiri13 Trebuie sa angajez la firma la care lucrez 2 oameni . exista vreo posibilitate legala in care sa verific daca firmele la care spun ca au lucrat chiar iau avut ... (vezi toată discuția)
Cm giuliett giuliett as dori sa stiu daca actualul angajator are acces la informatii despre locurile de munca precedente,sau daca exista un site care poate fi accesat si de ... (vezi toată discuția)
Angajare dupa concediere prin desfiintarea postului ContSters239100 ContSters239100 Buna ziua, Am participat pe 19 martie 2012 la un interviu telefonic pentru angajare, si am fost selectionat pentru urmatoarea etapa. La vremea cand am ... (vezi toată discuția)