Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... neglijarea proprietatii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

neglijarea proprietatii

Am un vecin care practic si-a parasit proprietatea incit gardurile au cazut, vegetatia a crescut salbatica etc.

La ce temei legal pot apela ca sa-l fortez sa-si faca gardul (pe jumatatea care-i revine), sa ingrijeasca zona de hotar etc.?
Art.584 din Codul Civil care prevede ca “orice proprietar poate indatora pe vecinul sau la granituirea proprietatii lipite cu a sa”.
De obicei granituirea are loc pe cale amiabila, prin aceasta urmarindu-se delimitarea proprietatilor invecinate, prin semne exterioare si vizibile.
In practica insa se pot ivi situatii cand granituirea nu se poate face prin buna intelegere, fiind necesara interventia instantei. Actiunea in justitie prin care unul dintre proprietari cere in contradictoriu cu vecinii sai delimitarea proprietatilor se numeste actiune in granituire.
Dar vedeti si art.590-609 din C. civil.