Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... granituire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

granituire

Un teren intabulat poate fi atacat in justitie cu pretentii de granituire?
Actiunea in granituire este o actiune de delimitare a proprietatii. In situatia unui teren intabulat, delimitarea proprietatii a fost facuta cu ocazia intocmirii documentatiei cadastrale.
Totusi, nu exista un impediment legal pentru promovarea unei actiuni in granituire. Nu exista un text de lege care sa declare o asemenea actiune ca fiind inadmisibila.
Potrivit art.584 cod civil, orice proprietar poate ]ndatora pe vecinul său la grăniţuirea proprietăţii lipită de a sa.Pe de altă parte, art.32 al L.7-1996 arată că efectul de opozabilitate(căci acesta este rolul înscrierilor, printre altele), al înscrierilor este inoperant cu referire la suprafaţă, categorie de folosinţă, valoare şi la restricţii aduse prin raporturile de vecinătate, expropiere.
Prin grăniţuire nu se atacă nimic ci aceasta constituie o operaţiune de delimitare prin semne exterioare şi vizibile a limitelor dintre 2 proprietăţi limitrofe. Această acţiune , ca şi cheltuieli se va împărţi în mod egal.O să fie o expertiză .
Pe urmă , dacă se va constata că suprafeţele se suprapun , se poate face acţiune în rectificare carte funciară.