avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1998 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... reparatii auto / rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

reparatii auto / rca

masina mi-a fost avariata in parcare. detin dovada de reparatii de la politie.
aripa din spate stanga si partea din spate cu tot cu porbagaj serios avariate.
asiguratorul propune taierea partii cu aripa si partea spate si inlocuire.
nu prea as fi de acord cu lucrarea care presupune sudura pe caroserie.
la parbrizul din fata, fisurat, asiguratorul spune ca s-ar putea datora unei lovituri cu o piatra, anterioara accidentului.
cum ar trebui sa procedez?
multumesc , liviu
Cel mai recent răspuns: ContSters174925 , utilizator 12:23, 5 Iulie 2011
Pozitia asiguratorului mi se pare justa. Daca nu sunteti de acord, va trebui sa acceptati diferenta de plata.
Despre parbriz, iarasi imi pare corecta pozitia asiguratorului. Dvs. la ce v-ati fi acceptat?

Va recomand sa faceti o asigurare Casco.

Succes!
La ce fel de asigurare ati apelat? RCA sau CASCO? In al doilea rand vreau sa va spun ca nu puteti impune dv procedeul tehnic de reparatie. Daca o sa va repare masina dupa dorintele dv o sa va treziti ca iese ceva urat si nu o sa fiti multumit. Eu va recomand sa acceptati procedura de reparatie a reparatorului si o sa fiti multumit pot sa va garantez pt asta desi nu-i cunosc pe reparatori. In ce priveste parbrizul lovit asiguratorul are dreptate. Nu prea este posibil ca in parcare, din acelasi eveniment sa va fie afectata partea spate dar si parbrizul. Acesta va trebui sa-l suportati din buzunar.
De regula asiguratorii inlocuiesc elementele avariate de caroserie cand acestea sunt
intr-un anumit procent distruse, mai putin elementele casabile(geamuri, elemente din plastic) care trebuiesc inlocuite. Referitor la parbriz, este foarte greu de convins asiguratorul ca a fost in acelasi eveniment.Parbrizul consider ca nu o sa vil inlocuiasca pe RCA, iar daca doriti schimbarea acestuia o veti face in regie proprie.
Incercati sa negociati inlocuirea anumitor parti din caroserie, pe care initial erau propuse pentru reparatii.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reparaþie auto în garanþie pe casco cu regres rca cosminph cosminph Bună ziua. În urmă cu o săptămână am fost implicat într-un accident rutier în care mi-am avariat auto din vina altui conducător. Întrucât deţin ... (vezi toată discuția)
Asigurare rca silvica1940 silvica1940 Am fost parte intr-un accident rutier. Am la [EDITAT], RCA si CASCO pentru suma asigurata de 8142 lei. M-am declarat vinovata. Am incheiat cu celalalt : ... (vezi toată discuția)
Franciza casco adriansera adriansera Buna ziua, zilele trecute am avut un accident cu masina personala in sensul ca un participant la trafic cu un moped nu s-a asigurat la schimbarea directiei de ... (vezi toată discuția)