avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1770 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Prag TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Prag TVA

Buna ziua. Pentru un II neplatitor de TVA, e se intampla cand incasarile sale depasesc pragul inainte de implinirea unui an? Trebuie sa plateasca TVA pe tot ce a incasat? Sau pe stocul de marfa din acel moment, pe care il are in magazin? Se mai tine cont de TVA-ul platit la cumpararea marfii? Se plateste direct 20% din ce mai are in stoc? La ce curs se calculeaza pagul respectiv?
Multumesc, o zi buna!
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 17:09, 6 Iulie 2011
in termen de 10 zile de la sfarsitul lunii in care s-a atins sau depasit plafonul de 119.000 lei, PFA-ul are obligatia sa solicite inregistrarea in scopuri tva.
de ex. daca se depaseste plafonul in luna septembrie, pana pe data de 10 octombrie se va solicita inregistrarea in scopuri tva.
codul de tva obtinut va fi valabil incepand cu 1 noiembrie, data cu care PFA-ul este obligat sa colecteze tva la vanzarea produselor aflate in stoc la acel moment.
cota de tva este 24%.
se tine cont de tva platita pentru stocul de marfa existent si pentru activele din patrimoniu, efectuandu-se ajustare in acest sens.

Multumesc pentru raspuns!
1.Ok, colectez TVA si voi plati TVA pentru valoarea adaugata din septembrie incolo, dar pentru ceea ce deja am vandut anterior se plateste TVA "retroactiv"?
2. Eu am auzit de cineva care in momentul in care a ajuns platitor de TVA avea stocuri mari si a fost pus sa plateasca chiar atunci o suma imensa corespunzatoare TVA pentru marfa aceea...poate gresesc eu dar destul ca a platit o suma mare.
3. Plafonul e sigur la cursul de 3.5? :(
1. retroactiv in nici un caz si....nu se plateste tva din septembrie, ci de la 1 noiembrie, cititi cu atentie.
2. probabil nu s-a inregistrat in termenul impus de lege si a fost obligat sa plateasca tva de la acea data + accesorii.
3. plafonul este 35.000 euro la cursul din data aderarii, mai exact 119.000 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lamurire :platitor de tva intr-un if mihaelazbanca mihaelazbanca As avea o rugaminte.Cine imi poate spune niste informatii referitoare la TVA? Avem un IF si de anul acesta pe langa comertul diferitelor produse nealimentare ... (vezi toată discuția)
Intarziere declarare pfa platitor de tva jovii jovii Sunt PFA neplatitor de TVA (diriginte de santier) .In mai 2012 mi-am depus declaratia 200 cu veniturile realizate si am stat linistit ca nu depasesc pragul de ... (vezi toată discuția)
Tva Anastasya Anastasya Cum se calculeaza tva -ul daca nu am fost inregistrat ca platitor de tva si am depasit plafonul?(Inteprindere Individuala).Am avut control financiar si dansii ... (vezi toată discuția)