Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general facturi externe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

facturi externe

Ma poate ajuta cineva spunindu-mi :
1)-,la ce curs valutar trebuie sa calculez facturile externe platite cash ? :
-la cursul valutar euro la care a fost calculat avansul de decontare
-la cursul euro din ziua intocmirii facturii
-la cursul euro din ziua platii facturii
2)-in decontul de cheltuieli(avansul de decontare) se deconteaza toate cheltuielile efectuate inclusiv cele cu fact.platite sau fact externe se trec prin reg de casa cu plata in valuta.Cum este mai bine ?

Ex 542=5314 401=542 sau direct 401=5314

Multumesc !
DA,dar ce fac cu cele fara ordin de plata si care sint destule : transp.de mf.,de persoane,dif.actiuni ocazionale.,protocol...s.a pe astea cum le calculez?
Mai este o problema -daca in OMFP se specifica :convertirea sa se faca la cursul de schimb al bancii comerciale,iar contractul pe care l-am semnat (cu una din institutiile de bz.ale economiei nationale )specifica convertirea sa se efectueze la cursul BNR din ziua platii facturii,eu cum ar trebui legal si corect sa procedez

Multumesc ptr.ajutor !
barbutadddddddddddddd, utilizator
la cursul BNR
Ca sa fie corect asa,ar trebui sa interpretam art.141(al.2), rupt complect de art.141(al.1), adica vinzarea si cumpararea de valuta este o problema, iar plata fact.este alta problema, nu au nici o l;egatura intre ele in momentul in care cumperi valuta ptr.ca sa platesti furnizori.
Asa ar fi logic,altfel nu pricep cum legea spune una si practica aplica alta :-/