Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... insotirea minorului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

insotirea minorului

salut,se poate face procura pe perioada nedeterminata pentru insotirea minorului de catre mama,daca in baza deciziei judecatoresti copilul a fost incredintat tatalui.
Da,bineinteles!
Valabilitatea unei procuri este stabilita numai de parti. Ele pot limita durata procurii, indicand expres in procura perioada de timp sau pot stipula o durata nedeterminata.
Asadar,valabilitatea procurii tine strict de vointa partilor.
luiza2008, utilizator
mersi mult Luiza,sper sa fie asa:)
Daca vorbim de declaratia notariala a tatalui pentru ca mama sa iasa din tara impreuna cu minorul, aceasta trebuie data de tata ori de cate ori mama doreste sa iasa din tara impreuna cu minorul, dat fiind faptul ca potrivit art 30 al. 1 lit b) si al. 4 din legea 248//2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, acordul trebuie sa cuprinda mentiuni referitoare la:
1.-efectuarea calatoriei respective ,
2.- statul sau statele de destinaţie,
3.- perioada acesteia,
4.- scopul deplasării,
5.- ruta urmată până în statul de destinaţie,
6.- indicarea faptului dacă minorul urmează să rămână în statul de destinaţie, caz în care trebuie menţionată persoana căreia urmează a-i fi încredinţat minorul, sau dacă urmează să se reîntoarcă împreună cu un însoţitor, ale cărui date de identitate trebuie indicate, în cazul în care acesta este o altă persoană decât cea cu care iese din România.
Prin urmare sunt mentiuni stricte care privesc fiecare deplasare a mamei in afara tarii impreuna cu minorul.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat