Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Aprobare constructie - vanzarea terenului (doua S.C)
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Aprobare constructie - vanzarea terenului (doua S.C)

Buna ziua,
As fi tare recunoscator daca m-ati lamuri in urmatoarea problema : o firma x are un teren pe care urmeaza sa se execute o constructie, are avize, certificat de urbanism, etc.; o firma y cumpara terenul de la firma x ( sau numai dreptul de superficie pentru 20 ani ). Intrebare : ce se intampla cu avizele si certificatul de urbanism ? Poate firma y sa continue proiectul initiat de firma x ? Multumesc anticipat.
Trebuiesc reinoite avizele si certificatul de urbanism .
ContSters42967, utilizator
De ce ? Care-i baza legala ? Eu am vorbit cu arhitectul sef al judetului si el spune ca toate raman valabile atata timp cat noul proprietar respecta cerintele certificatului si urmareste intocmai proiectul initial