Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pontaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pontaj

daca pe 13.06 cand a fost sarbatoare legala angajatii au muncit pot sa le dau liber luna urmatoare?
da, in urmatoarele 30 de zile

" ART. 142
(1) Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 140, precum si la locurile de munca prevazute la art. 141 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile." Codul muncii, publicat dupa 18 mai 2011
Daca nu , platesti un spor de 100%
Daca nu se afla in situatia art. 141 si 142 va trebui sa acorde 2 zile sau sa plateasca un spor de 200%.
[ link extern ]
de ce 200%? legea zice clar 100%. Daca va referiti la ziua de duminica, atunci e alta treaba, ART. 137
(1) Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.