Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general donatie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

donatie

Buna ziua

Cum se procedeaza in cazul unei donatii de haine (sunt firma si vreau sa donez unei persoane fizice).Mentionez ca produsele sunt achizionate in 2009 (tva 19%)Cum se procedeaza la intocmirea facturii acum cu 24% ,cum inregistrez diferenta.Contractul de donatie se autentific de notar?
Donatia de bunuri mobile e valabila si sub semnatura privata, nu e nevoie de forma solemna, la notar.
Si daca le donati factura este oricum cu valoare 0. Practic trebuie doar sa va scadeti de ele din stoc la valoarea pe care le aveati.
Nu se intocmeste factura. Se incheie un Contract de donatie, in care se precizeaza ca se doneaza bunurile respective persoanei X. Aveti aici un model de contract. Inregistrati contractul respectiv , dupa semnarea de catre ambele parti, ii inmanati si persoanei respective unul.

[ link extern ]

Ceea ce donati inscrieti intr-un aviz de insotire al marfii. Primitorul semneaza si avizul si contractul pentru primirea hainelor respective. Pe baza acestora scadeti marfa din gestiune si contabilitate.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal