Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... codul muncii si regulamentul intern
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

codul muncii si regulamentul intern

In codul muncii una dintre sanctiunile disciplinare aplicabile este retrogradarea din functie pentru o perioada ce nu poate depasi 60 de zile. In regulamentul intern se poate prevedea acesta sanctiune dar fara limitarea ei ca aplicabilitate numai pentru 60 de zile?
Multumesc de ajutor.
Nu se poate stabilil in R.I. alte sanctiuni decat cele prevazute in Codul Muncii ... prin urmare, sanctiunea retrogradarii din functie nu poate depasi durata maxima de 60 de zile.