Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... firma neplatitoare de tva
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

firma neplatitoare de tva

firma neplatitoare de tva cu obiect de activitate comert cu articole sportive este mai bine sa plateasca impozit pe venit sau pe profit.
mentionez ca am un angajat si am cheltueli si cu chiria punctului de lucru si a contabilului
va rog sa-mi dati un exemplu .
Nu are legatura faptul ca platesti sau nu tva-ul cu tipul de impozit ales. La acest capitol poate ca sunteti chiar dezavantajat ca ati optat sa fiti neplatitor.
Apoi, la ce cheltuieli spuneti ca aveti cred ca e mult mai bine sa optati pentru impozitul pe profit de 16%.