Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... autoturism inmatriculat pe pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

autoturism inmatriculat pe pfa

de ce este nevoie pentru a vinde un autoturism inmatriculat pe pfa?autorizatia este pe agent marketing cu cif,pentru asigurari.nu s-a lucrat pe autorizatie de loc si se doreste anularea ei dar si vanzarea autoturismului.
se elibereaza chitanta si facura conf.pretului plus 24% tva,ca la orice srl?
In cazul in care sunteti platitor de TVA, intocmiti factura asa cum ati mentionat mai sus. Incasarea se face pe baza chitantei, daca vindeti unei persoane fizice. In cazul in care vindeti unei persoane juridice, nu puteti taia chitanta cu valoare mai mare de 5000 lei, restul sumei urmand a fi incasata prin contul deschis la banca.