avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua!In ce conjunctura ar putea fi grabita data chemarii in instanta in cazul unui divort,daca aceasta data a fost deja stabilita pentru luna septembrie?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 14:39, 6 Iulie 2011
in nici o situatie.
pana faceti cererea de preschimbare a termenului, pana o depuneti ..
avand in vedere ca esre si vacanta jduecatoreasca sansele nu sunt de aprtea dvs.
dar nu maie ste asa mult pana -n sept., totusi ;)
daca exista acordul partilor si nu exista minori, puteti divorta la notar sau primarie .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Un divort cat mai rapid? ce trebuie sa fac? soderf soderf suntem casatoriti de 4 ani , avem 2 copii minori , totul e foarte bine , insa cariera noastra profesionala ne impune un dirvort , practic nu ne intereseaza ... (vezi toată discuția)
Este posibil ca primul termen sa fie aproape dupa un an de la depunerea cererii de divort? Aryan Aryan Buna ziua,va rog sa-mi raspundeti si mie la o intrebare,am depus actele de divort la judecatoria Botosani in data de 23 mai 2012 dupa o saptamana ... (vezi toată discuția)
Preschimbare termen de judecata York York Pe data de 23 aprilie am depus la Judecatorie cererea de divort prin acordul partilor. Deoarece termenul de judecata ce ne-a fost alocat este foarte indepartat ... (vezi toată discuția)