Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care este procedura pentru a fi declarat mostenitor ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care este procedura pentru a fi declarat mostenitor ?

Buna ziua,

Mi-a murit mama acum 5 luni. Tatal meu a ramas in casa locuita de mama. Suntem doi la parinti: eu si cu fratele meu. Pe actul de proprietate al casei, este trecuta mama si tata. Ce procedura trebuie urmata pentru a fi declarati mostenitori ?
Valoarea casei se va imparti in 3 egale, pentru tata, mine si fratele meu ?

Fratele dvs trebuie sa faca o procura prin care va imputerniceste sa il reorezentati la dezbaterea succesiunii. O poate da la consulatul Romaniei in Tara unde se afla sau la un notar din Tara respectiva cu respectarea legislatiei apostila, supralegalizare.