Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

intreprindere individuala

Buna ziua, la o intreprindere individuala, in registrul jurnal de iacasari si plati se trec numai chitantele sau si facturile, am facturi de la furnizori neachitate(plata urmeaza a fi facuta in patru rate). Va multumesc
OMFP 1040/2004 este actul normativ care reglementeaza modul de organizare si conducere a contabilitatii in partida simpla.Potrivit dispozitiilor acestui act, operatiunile din Registrul Jurnal se inregistreaza cronologic, respectiv in ordinea incasarilor sau platilor efectuate de contribuabil.
Deci sa inteleg ca numai chitantele reprezentand platile efective, scuze ca insist, dar vreau sa fiu sigura, am citit ordinul, dar nu-mi era clar.Va rog sa-mi spune-ti daca pot sa trec in RJIC pe plati bonuri fiscale cu rechizite birou, fara factura. Multumesc
Numai chitantele reprezentand platile le treceti in RJIP. Pentru bonurile fiscale intocmiti un decont, anexati-le la acesta si inregistrati-le in RJIP. Insa ar fi de preferat ca pe viitor sa luati si factura de la acesti furnizori, indiferent de valoarea bonului fiscal.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal