Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada maxima dupa care am dreptul sa primesc banii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada maxima dupa care am dreptul sa primesc banii pentru orele suplimentare

Am de luat bani pentru orele suplimentare pe luna mai.
Doresc dupa cat timp am dreptul sa primesc banii in cazul in care nu mi se compenseaza prin liber, si care este articolul din condul muncii care se refera la acest aspect.
Art. 122
(1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.
(2) In aceste conditii salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
Art. 123
(1) In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul prevazut de art. 122 alin. (1) in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentara, acordat in conditiile prevazute la alin. (1), se stabileste prin negociere, in cadrul contractului colectiv de munca sau, dupa caz, al contractului individual de munca, si nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.
rlau_ro a scris:

Am de luat bani pentru orele suplimentare pe luna mai.
Doresc dupa cat timp am dreptul sa primesc banii in cazul in care nu mi se compenseaza prin liber, si care este articolul din condul muncii care se refera la acest aspect.

Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile după efectuarea acesteia. În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul de 60 de zile, în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
Multumesc pentru raspuns.
Ce ar trebui sa inteleg în următoarea luna?
Eu am lucrat suplimentar pe 18 mai, iar daca in termen de 60 de zile de la efectuare respectiv 18 iulie (dupa 60 de zile) nu am primit liber, asta inseamna ca primesc banii la lichidarea lui iulie care este in 15 august (luna urmatoare?) sau la lichidarea lunii august (luna urmatoare?) respectiv lichidarea care este pe 15 septembrie?
Daca ar fi ultima varianta ar insemna ca eu primesc un drept după 90 de zile?
Mi s-ar parea absurd in cazul asta...
Buna ziua!
Nu ati specificat in ce domeniu lucrati (public sau privat); in domeniul public nu se platesc ore suplimentare in 2011; in functie de ccm-ul pe ramura in care lucrati,( daca acesta exista) perioada de compensare poate fi mai mica(30 de zile ).
In cazul expus se vor plati odata cu drepturile salariale pe luna iulie.
rlau_ro a scris:

Multumesc pentru raspuns.
Ce ar trebui sa inteleg în următoarea luna?
Eu am lucrat suplimentar pe 18 mai, iar daca in termen de 60 de zile de la efectuare respectiv 18 iulie (dupa 60 de zile) nu am primit liber, asta inseamna ca primesc banii la lichidarea lui iulie care este in 15 august (luna urmatoare?) sau la lichidarea lunii august (luna urmatoare?) respectiv lichidarea care este pe 15 septembrie?
Daca ar fi ultima varianta ar insemna ca eu primesc un drept după 90 de zile?
Mi s-ar parea absurd in cazul asta...

Banii ii veti primi odata cu salariul aferent lunii iulie , adica in august.