Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedepse aplicate art. 320 ind.1 C.pr. pen.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedepse aplicate art. 320 ind.1 C.pr. pen.

Stimati colegi,

As vrea sa stiu ce pedepse aplica instantele cu aplicarea art 320 ind.1 C.pr. pen.
Cazual, intrebarea mea vizeaza pedepsele mai mari,spre ex, cand minimum special este de 5 ani sau de 10 ani, in ipoteza in care inculpatul nu are antecedente penale.
Adica instantele se incadreaza pe reducerea pedepsei cu 1/3 si aplica pedeapsa redusa sau ati intalnit si cazuri in care s-a ajuns la aceeasi pedeapsa fara scadere?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
da, in situatia in care inculpatul a avut o atitudine cooperanta cu organele judiciare si de urmarire penala sau daca a contribuit prin informatiile date la demontarea unei retele de droguri, trafic de persoane, samd, a primit chiar mai putin de minimul special iar parchetul nu a atacat solutiaB-)
Inca dinainte de intrarea in vigoare a art 320 ind 1 C.pr.pen. am avut pedepse de 3 ani pt trafic international de droguri unde minimum special era de 15 ani.
Pe mine ma intereseaza strict pe art 320 ind 1 pt ca am nevoie de el in afara de circumstantele atenuante care pot reduce si mai mult pedeapsa si de care uzez in afara lui.
In alt caz nu prea am atenuante...si am mare nevoie de art 320 ind. 1...
Ma intereseaza srict sa fie aplicata o pedeapsa exact cu reducere de 1/3 adica sub minimum special.
Instanta ar putea sa ajunga fix la minimum special si ma intereseaza care este practica.
Va multumesc pt raspuns si sper ca acum m-am facut inteles.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat