Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluarea unui utilaj - mijloc fix
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluarea unui utilaj - mijloc fix

buna ziua. Am cumparat un utilaj în anul 2004 cu fonduri Ricop 60% si 40% finantare proprie, durata de amortizare este de132 luni. In luna aprilie am vândut utilajul, dar datorita crizei, l-am vândut la un pret cu mult sub valoarea care mi-a mai ramas de amortizat. Diferenta de pret (valoarea ramasa de amortizat - venitul din vânzare) este nedeductibila. Acest utilaj se poate reevalua de catre un expert reevaluator astfel încât acesta diferenta sa fie mai reala (mai mica)?
Daca l-ati vandut in luna aprilie, cum mai vreti Dvs. sa inregistrati o eventuala reevaluare?