Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incadrare in grad de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incadrare in grad de handicap

Am o ruda care a avut atac cerebral acum 5 luni.IIn prezent are mana stanga paralizata complet,sta la pat si numai tinindu-se de gatul altei persoane poate merge la baie pt. necesitati;este singur,are 60 de ani;despre a-si face cumparaturi, a gati, curatenie nici nu poate fi vorba!Il ajuta o vecina ,sau cite o ruda,dar are un venit de 7 milioane si deci este exclus sa plateasca pe cineva pt.ajutor.Comisia pt. handicapati i-a dat raspuns ca nu se incadreaza la niciun grad de handicap;s-a facut contestatie.CUM E POSIBIL SA STABILESTI CA NU E HANDICAPAT! In instanta se poate cere dreptate pt. asa ceva,daca la contestatie si a doua comisie va spune acelas lucru aberant ?multumesc
Sa stea linistit, mama e complet imobilizata la pat de 13 ani in urma unui avc, e hranita si hidratata cu lingurita, si i-a fost respins dosarul; nici macar nu am contestat pentru ca, in Romania, legea e scrisa de multe ori cu picioarele.
jeff123, utilizator
va rog,un raspuns de la juristi !
Utilizatorul aly_yoana e bine intentionat, dar pe langa subiect; rudele noastre nu-s copii, ca sa ne prezinte criteriile pt. handicap la copii; in cazul nostru se aplica Ord.comun (min muncii si min sanatatii) nr. 762/1992 din 19.11.2007 din M.Of. nr.885/27.12.2007.- pg. 98 -AVC; singura sansa o vad prin referirea numai la efect, nu si la cauza producerii acestora, in biletele cu diagnosticul medical de la specialisti, pt ca avc-ul la adulti nu e recunoscut ca fiind generator de handicap, conform acestui Ordin aberant.
Pentru mine lucrurile sunt clare: unele acte normative sunt facute intentionat ca sa dea de lucru si unor firme private pe domenii comune cu cele ale unor institutii ale statului; spre exemplu, dupa ce am expus problema cu mama si pe forumul 'romedic', am primit raspuns chiar de la creatorul forumului, un medic care are o clinica particulara, cum ca poate el, contra cost, evident, sa reintocmeasca dosarul...