Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

Buna ziua, sunt funtionar public in cadrul Min.Fin. si am primit preaviz in baza art.99 alin.1 lit.b din Legea nr.188/99. reducera postului din cadrul compartimentului.
In cadrul compartimentului suntem 4 functionari , 1 post inspector superior, 2 posturi inspector principal, 1 post inspector asistent , fiind mentinut in structura compartimentului doar postul de inspector principal. Nu s-a facut nici o evaluare , si nu avem posibilitatea sa concuram pe postul de inspector asistent ,deoarece nu a fost vacantat.
Consider ca nu au fost respectate prevederile art.100 din Legea nr.188/99 alin 2 , alin 3, si in special alin 4 deoarece nu sunt reduse atributiile compartimentului,nu se modifica atributiile aferente unei functii publice mai putin de 50%, si nu este schimbata denumirea fara modificarea in proportie de peste 50% a atributiilor aferente functiei publice , poate doar structura compartimentului.
In acelasi timp in fisa postului am atributiuni specifice (in totalitate) altor 2 compartimente , in cadrul carora exista cate un post similar cu al meu , dar nu au fost vacantate.
Va rog sa apreciati care ar fi sansele mele pt un proces . Va multumesc
In HG respectiv privind restructurarea nu sunt prevazute in mod expres considerentele care determina luarea deciziei de a reduce un post .Nu a fost vorba de nici o analiza sau evaluare , ci pur si simplu taiere - Daca ma gandesc bine, ar putea fi vorba si de o razbunare , precum si de favorizarea persoanei care a ramas in compartiment, care la un moment dat a avut sustinere politica pt un post de conducere... nu , nu e vorba de romania mare :)
Consider ca reducerea postuluia fost cu incalcarea prevederilor art.100 din Legea nr.188/99 alin 4 - Reducerea unui post este justificata daca atributiile aferente acestuia se modifica in proportie de peste 50% sau daca sunt modificate conditiile specifice de ocupare a postului respectiv, referitoare la studii - in situatia in care stiu sigur ca atributiile aferente acestui post , si ale compartimentului nu au fost reduse.

Ceea ce se contesta este decizia de concediere si nu instiintarea de preaviz.
Sokraa a scris:

In HG respectiv privind restructurarea nu sunt prevazute in mod expres considerentele care determina luarea deciziei de a reduce un post .Nu a fost vorba de nici o analiza sau evaluare , ci pur si simplu taiere - Daca ma gandesc bine, ar putea fi vorba si de o razbunare , precum si de favorizarea persoanei care a ramas in compartiment, care la un moment dat a avut sustinere politica pt un post de conducere... nu , nu e vorba de romania mare :)
Consider ca reducerea postuluia fost cu incalcarea prevederilor art.100 din Legea nr.188/99 alin 4 - Reducerea unui post este justificata daca atributiile aferente acestuia se modifica in proportie de peste 50% sau daca sunt modificate conditiile specifice de ocupare a postului respectiv, referitoare la studii - in situatia in care stiu sigur ca atributiile aferente acestui post , si ale compartimentului nu au fost reduse.

Da,aveti dreptate ,v-am inteles,doriti sa spuneti ca reducerea postului respectiv din cadrul compartimentului s-a facut in mod arbitrar.,probabil veti ataca decizia ,alta cale nu aveti si atunci veti avea posibilitatea sa prezentati si aceste argumente in favoarea ideii de eliberare din functie in mod abuziv.
multumesc pt raspuns,

Dar ce sanse am sa invoc si prevederile art 60
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:

g) pe durata exercitarii unei functii eligibile intr-un organism sindical, cu exceptia situatiei in care concedierea este dispusa pentru o abatere disciplinara grava sau pentru abateri disciplinare repetate, savarsite de catre acel salariat;

Momentan sunt loctiitor de grupare sindicala la nivel de institutie locala
Dvs puteti invoca acel articol ... insa angajatorul se poate prevala de alin.2 al acestui articol 60 din Codul Muncii.