avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... anulare hotarare de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

anulare hotarare de divort

buna ziua,sa-mi spuna cineva daca care cunoaste cum si daca se poate anula o hotarare de divort o data devenita definitiva si irevocabila deoarece eu si fostul sot am dori sa renuntam la divort.Se mai poate face ceva ?:(VA MULTUMESC!:bow:
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 18:47, 12 Iulie 2011
nu se mai poate face nimic in sensul asta.
va recasatoriti
Cata vreme exista o hotarare de divort definitiva si irevocabila, casatoria este desfacuta , prin urmare nu mai aveti cum sa renuntati la actiunea de divort.
Singura varianta este sa va recasatoriti.
va recasatoriti

succes
casa de piatra :thumbup:
simonette12 a scris:

Cata vreme exista o hotarare de divort definitiva si irevocabila, casatoria este desfacuta , prin urmare nu mai aveti cum sa renuntati la actiunea de divort.
Singura varianta este sa va recasatoriti.
M:wassat:ultumesc frumos,dar avand in vedere ca nu am legalizat inca hotararea de divort exista cumva posibilitatea anularii divortului?

Alte discuții în legătură

Legalizarea hotararii de divort border border buna ziua,poate cineva sa-mi spuna cand trebuie sa legalizez hotararea de divort,daca o pot face oricand sau este un termen anume? va multumesc (vezi toată discuția)
Sfatul unui avocat peticel peticel am divortat de sotul meu...pe data de 29 iunie am primit hotararea de divort...am fost la evidenta populatiei pentru schimbarea buletinului dar m-i sa spus ca ... (vezi toată discuția)
Situatie disperata _ divort marian-cristinel marian-cristinel Rog din suflet un sfat. Dupa hotararea definitiva de divort , in situatia in care cei doi se impaca si hotarasc sa o ia de la inceput, are vreo repercusiune ... (vezi toată discuția)