Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta vechime munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta vechime munca

Buna ziua,
Am nevoie pentru noul loc de munca de o adeverinta de vechime de la fostul angajator. Eu am lucrat la propia mea firma si nu stiu exact procedurile, am luat un model de adeverinta de pe site-ul ITM.
Intrebarea este : Trebuie sa inregistrez aceasta adeverinta la ITM sau este de ajuns sa o completez si sa o prezint noului angajator ?
Precizez ca inainte de 01.01.2011 am avut carnet de munca, pana la intrarea in vigoare a noii proceduri.
Va multumesc anticipat!
corina_s, utilizator
Adeverinta de vechime nu trebuie inregistrata la ITM. O inregistrati in registrul de intrare-iesire al firmei, o semnati si o stampilati.
Se completeaza adeverinta respectiva, dar mai intai eliminati continutul care se refera la ITM ... adeverinta in original o pastrati , noului angajator ii dati o copie de pe aceasta .
dana_lavinia a scris:

Adeverinta de vechime nu trebuie inregistrata la ITM. O inregistrati in registrul de intrare-iesire al firmei, o semnati si o stampilati.

Sper ca m-am exprimat bine...este vorba de o adeverinta de la fostul angajator care sa ateste ca am lucrat acolo pe perioada 01.01.2011-prezent (pana la incetarea contractului).
Intr-adevar, aceasta adeverinta nu se mai vizeaza de catre ITM ... incepand cu 01.01.2011 nu se mai vizeaza niciun act la ITM.
Da...va multumesc !