avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1016 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... va rog sa ma ajutati
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

va rog sa ma ajutati

Am si eu o intrebare care ma poate ajuta va rog frumos.
Seful meu vrea sa cheme in judecata pe niste angajati de ai lui pt calomnie, amenintare, marturie mincinoasa.
Ma puteti ajuta cu un model de cerere de chemare in judecata pe procesual penal? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Capitan Capitan , Consilier juridic 15:08, 5 August 2008
In cazul acestor infractiuni e necesara plangerea prealabila, ca act de sesizare a organelor judiciare.
Plangerea prealabila se introduce in termen de 2 luni de la data cand persoana vatamata a cunoscut sau a putut cunoase pe faptuitor.Acest termen poate fi depasit daca existe cauze intemeiate .
Plangerea prealabila poate fi introdusa la organele Politiei judiciare sau la parchet.
Acest act este manifestarea de vointza a partii vatamate de a aduce in fatza organelor judiciare raportul juridic penal de conflict.In lipsa ei nu se poate pune in miscare actiunea penala, deci faptuitorul nu poate fi tras la raspundere penala.
Plangerea prealabila poate fi de asemeni retrasa , retragerea reprezentand cauza care inlatura raspunderea penala.
Plangerea poate fi retrasa oricand pana la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii,chiar in recurs.
Consultati Art 222 din Codul de procedura penala ,unde sunt prevazute in mod expres conditiile de forma si elementele unei plangeri prealabile pt ca ea sa fie valabil intocmita, deci nu respinsa.

Dintre elemente as enumera: numele, prenumele partii vatamate,elementele de identificare ale acesteia,imprejurarile in care infractiunea a fost savarsita,numele faptuitorului , daca partea vatamata se constituie parte civila si pentru ce suma.
Plangerea trebuie sa fie valabil intocmita pentru a nu fi respinsa.
Mult Succes
Stoica Ioana
Multumesc tare frumos pentru ajutorul acordat si raman datoare.Multumsec inca odata
Succes.
:)
angajarea unui avocat ar simplifica lucrurile!!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Semnatura falsa lilicrin lilicrin As dori sa stiu daca cineva semneaza un act , o corespondenta in numele meu poate fi pedepsit prin lege? Daca raspunsul este afirmativ ma puteti ajuta va rog ... (vezi toată discuția)
Plangere penala - notiune, aparare adinkaa adinkaa ce inseamna? care sunt pasii pentru a te apara? (vezi toată discuția)
Plangere sau plangere prealabila laurici laurici As vrea sa stiu care este diferenta intre plangere si plangere prealabila. A mai fost deschis un topic in 2006 despre subiectul acesta dar nu m-a lamurit. Cand ... (vezi toată discuția)