avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1011 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura incompleta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura incompleta


daca un client da banii dar refuza sa primeasca si sa dea detalii pentru factura si chitanta
si nu stim decat numele si prenumele , cum procedam la intocmirea facturii? Scriem doar numele si prenumele...

Dvs cum ati proceda intro situatie "jenanta" ca aceasta, cum e corect sa se procedeze?
In astfel de situatii, avand in vedere ca livrati/prestati catre o persoana fizica, ar trebui sa dati bon fiscal. Daca dati bon fiscal, nu mai este nevoie de factura.
Daca sunteti scutiti de utilizarea casei de marcat cf OUG 28/1999 art. 2 puteti sa emiteti factura si chitanta. In acest caz ar trebui sa cereti copie dupa cartea de identitate a clientului si sa emiteti factura. Din pacate eu nu vad alta solutie pt aceasta problema.
www.avocatnet.ro/content/art...
Ultima modificare: Marți, 12 Iulie 2011
Cs B, Contabil
ca PFA - cu factura nefiscala
in cazul in care clientul totusi nu semneaza factura completata,
e de ajuns eliberarea chitantei ? ( si anularea facturii completata, dar nesemnata) ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 August 2011
ContSters83715, utilizator
Clientul Dmv este persoana fizica sau juridica?
Daca este persoana juridica ,atunci intrati pe site-ul mfinante.ro si aflati toate datele.
Daca este persoana fizica completati cu datele pe care le detineti.
.....
Mai trebuie de stiut si care este domeniu de activitate....care este valoarea incasata...m-ai sus am generalizat...

Mult succes,
pt persoana fizica obisnuita
am gasit toate datele ei personale, le-am completat in factura
si o las nesemnata de client, in rest toate datele se regasesc....
deci chiar si nesemnata nu mai anulez factura.....
Nu anulati factura. Clientul fiind persoana fizica ati inscris si CNP-ul pe factura?
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 August 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

Alte discuții în legătură

Am un if si am nevoie de unele lamuriri eleonor eleonor am infiintat un if care se ocupa cu comert si a`si vrea sa stiu daca pot taia factura fiscala si ce fac cu cele doua facturi care se imprima in facturier?nu ... (vezi toată discuția)
Greseala mare: chitante catre persoane fizice - cum pot repara situatia hordymulberry hordymulberry Buna ziua. Am cam incurcat borcanele. Am trimis prin curier catre 5 persoane fizice distincte pe langa factura si chitanta. In paralel trimisesem si la ... (vezi toată discuția)
Nelamuriri contabilitate cmi nicoleta_gheorghe nicoleta_gheorghe Buna ziua, am infiintat de curand un CMI stomatologie, neplatitor de TVA si am cateva nalamuriri, daca ma poate ajuta cineva : 1.activitatea se ... (vezi toată discuția)