Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura incompleta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura incompleta

daca un client da banii dar refuza sa primeasca si sa dea detalii pentru factura si chitanta
si nu stim decat numele si prenumele , cum procedam la intocmirea facturii? Scriem doar numele si prenumele...

Dvs cum ati proceda intro situatie "jenanta" ca aceasta, cum e corect sa se procedeze?
In astfel de situatii, avand in vedere ca livrati/prestati catre o persoana fizica, ar trebui sa dati bon fiscal. Daca dati bon fiscal, nu mai este nevoie de factura.
Daca sunteti scutiti de utilizarea casei de marcat cf OUG 28/1999 art. 2 puteti sa emiteti factura si chitanta. In acest caz ar trebui sa cereti copie dupa cartea de identitate a clientului si sa emiteti factura. Din pacate eu nu vad alta solutie pt aceasta problema.
www.avocatnet.ro/content/art...
Cs B, Contabil
ca PFA - cu factura nefiscala
in cazul in care clientul totusi nu semneaza factura completata,
e de ajuns eliberarea chitantei ? ( si anularea facturii completata, dar nesemnata) ?
ContSters83715, utilizator
Clientul Dmv este persoana fizica sau juridica?
Daca este persoana juridica ,atunci intrati pe site-ul mfinante.ro si aflati toate datele.
Daca este persoana fizica completati cu datele pe care le detineti.
.....
Mai trebuie de stiut si care este domeniu de activitate....care este valoarea incasata...m-ai sus am generalizat...

Mult succes,
pt persoana fizica obisnuita
am gasit toate datele ei personale, le-am completat in factura
si o las nesemnata de client, in rest toate datele se regasesc....
deci chiar si nesemnata nu mai anulez factura.....
Nu anulati factura. Clientul fiind persoana fizica ati inscris si CNP-ul pe factura?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal